Kranial travmalarda bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntülemenin tanı değeri
Compare the diagnostik copabilities of CT and MRI in the travma intracianial hemorfagoses
  1. Tez No: 163689
  2. Yazar: HAKAN CANTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAŞAR BÜKTE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu çalışmada amaç: Travmatik intrakranial kanamaların saptanmasında BT ve MRG'nin tam değerini belirtmek ve birbirlerine karşı olan üstün ve zayıf yönlerini ortaya koymaktır. Bu amaçla Dicle Üniversitesi Radyodiagnostik Anabilim Dalında hem BT hem MRG île kranial inceleme yapılan tanısı kesinleşmiş 21 intrakranial kanamalı olgu retrospektif olarak incelenmiştir. Hemorajik lezyonlar kafa travmalı hastalarda sıklıkla rastlanılan bir bulgu olup genelde BT ile çalışılır. Akut travmada bir çok nedenden dolayı BT, MRG'ye tercih edilir: Hastanın daha hızlı değerlendirilmesi, multipl travmalı hastada ek yaralanmaların incelenmesi, kafatası fraktürlerinin daha rahat saptanması, hiperakut serebral hemorajide büyük sensitivite, daha rahat bulunabilmesi. MRG'nin uygulanabileceği durumlar: Kritik klinik durumu olan hastalarda ve normal BT'si olanlarda diğer anomalileri saptamada. BT'de hemorajik lezyonlan olan hastalan, daha iyi değerlendirme veya diğer lezyonları saptamada. Nörolojik durumu eldeki BT ile açıklanamayan hastalarda. Beyaz cevheri, beyin sapım ve kortikal yaralanmaları daha iyi görüntülediğinden ve hemorajik lezyonlann zamanım relativ olarak değerlendirebildiğinden tercih edilir. Ayrıca MRG diffuz aksonal zedelenmede, beyin sapı yaralanmasında, kortikal yaralanmalarda ve küçük ekstraaksiyel sıvı koleksiyonlarında lezyonu kesinleştirmede kullanılır. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim of this study is to evaluate and compare the diagnostic copabilities of CT and MRI in the travma intracranial hemorrhoges. Twenty one cases of performed, in the Dicle University Department of Diagnostik Radiology were assessed retrospectively. Hemorrhagic lesions are a common finding in patients with head trauma, and are usually studied with CT. CT is favored over MRI m acute tauma for several reasons: Faster assessment of the injured patient, more accurate evaluation of additional injuries in patients with multiple trauma improved visualization of skull fractures, greater sensitivity for hyperacute cerebral hemorrhage^ greater availability. MRI can be performed in: Patients with critic clinical status and normal CT studies to find subtle abnormalities. Patients with hemorrhagic lesions at CT, to better define them, or to find other lesions. Patients without a previous CT scan. Patients who's neurological status or hospital course cannot be explained on the basis of the CT findings. Superior visualization of white matter, brainstem and cortical injuries and its ability to determine the relative age of hemorrhagic lesions. Also MRI is more sensitive than CT to certain injuries, including diffuse axonal injury, brainstem injury, small extraaxial fluid collections, and cortical contusions. 54