Akut böbrek Yetmezliğinde inflamatuar belirteçlerin, biyokimyasal parametrelerin ve demografik özelliklerin mortalite üzerine etkisi
The effects of inflamatory makers, biochemical parameters and demographic features on the mortality of acute renal failure
  1. Tez No: 163688
  2. Yazar: AHMET ENGİN ATAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Amaç: Çalışmamızda ABY'li hastalarda demografik özelliklerin, biyokimyasal parametrele rin, proinflamatuar ve antiinflamatuar belirteçlerin mortalite üzerine etkilerini araştırdık. Materyal ve Metod: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji kliniğinde ABY tanısı ile takip edilen (28 erkek, 31 kadın) 59 hasta çalışmaya dahil edildi. Daha önceden böbrek hastalığı anamnezi olmayan bireylerde 48 saat içinde 0,5 mg/dl'den daha fazla artış olanlar ile daha önceden böbrek hastalığı anamnezi olanlarda 48 saat içinde 1 mg/dl'den daha fazla artış olduğu saptanan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik bilgileri kaydedildi. Biyokimyasal parametreleri,hemogram,sedimantasyon, lipit profili, sitokin düzeylerinin ölçümleri için kan örnekleri 48 saat aralıklarla alındıktan sonra çalışıldı. Hastalar klinik son durumlarına göre yaşayanlar (grup 1: n = 46) ve exitus ( grup 2: n = 13) olanlar olarak iki gruba ayrıldı. BulgulanTüm hastaların ortalama yaşı 52.3 ± 17.9 yıl ( mini 6 yıl, mak 78 yıl). 46 hasta (% 77.9 ) hayatta kaldı ve 13 hasta (% 22.1) exitus oldu. Grup 2'de erkek cinsiyetin baskın olduğu görüldü (p= 0.016). IL-2R ve TNF-a exitus grubunda yaşayanlar grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek saptandı (p=0,000 ve p=0,020). Total kolesterol, HDL ve LDL düzeyleri exitus grubunda yaşayanlar grubuna göre anlamlı olarak daha düşük saptandı ( sırasıyla, p=0,041, p=0,020 ve p=0,042). Multipl lineer regresyon analizinde de proinflamatuar sito- kinlerin mortalite üzerine etkileri anlamlı olarak saptandı (r square = 0,341, p=0,005).Hasta- nede kalman gün sayısı ile mortalite arasındaki ilişki anlamlı idi(p=0,016). Yaş ve mortalite oram arasında anlamlı düzeyde bir ilişki saptanmadı(p=0,206) Sonuç: ABY'nin klinik gidişinde erkek cinsiyet, inflamatuar sitokinlerden IL-2R ve TNF-a ile kötü beslenme belirteçlerinin varlığının prognostik ve prediktif öneme sahip olduğu düşünülmektedir. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim: In this study our aim was to investigate the relationship of inflamatuar markers, biochemical parameters and demographic features with clinical outcomes. Material and Method : 59 patients with acute renal failure (28 Men, 31 Women) that were hospitalized in Department of Nephrology, in Dicle University Medical Faculty were inclu ded to the study. For patients with no prior history of kidney disease or baseline, ARF was defined by an increase in creatinine of at least 0,5 mg/dl occuring over a 48 hour period. For patients with preexisting renal disease, ARF was defined by a increase in creatinine of >1 mg/dl. Demographic features were collected by reviewing with patient and relatives or examining patient file. Blood samples for measuring biochemical parameters, hemogram analyzes, sedimantation rate, lipid profile, cytokine levels were collected by 48 hours period. Patients were divided into 2 groups; such as survivors ( group 1: n=46) and nonsurvivors (group 2: n=13) Results: Mean age of patients were 52,3±17,9 years(between 16 and 78 years). 46 Patients survived(%77,9) and 13 patients died (%22,1) Male gender was dominant in nonsurvivors group (p=0,016). There was a significant relation between IL-2,TNF-a levels and mortality rates (p=0,002 and p=0,020 Respectively). And also the relation of total cholesterol, HDL and LDL levels and mortality rates were significant.(p =0,042 and p= 0,020 respectively ). The impact of proinflamatory cytokines on the mortality rates of ARF was significant in multipl lineer regression analyses(r square =0,341, p=0,005). Number of hospitalized days and mortality has a significant relationship(p=0,016). The relation of age and mortality wasn't significant in this study(p=0,206). Conclusion Male gender, prolonged hospitalization, inflamatuar cytokines such as IL-2R and TNF-a and poor nutritional status has a prognostic and predictive importance on the clinical outcome of ARF. 38