Aylık büyüme gelişme izlemi ve pekiştirme eğitmi ile yalnızca anne sütü verme süresi arasındaki ilişkinin araştırılması
The relationship between the monthly graweth-development oboervind and the period of breoofeeding alone
  1. Tez No: 163706
  2. Yazar: FADİME ÜSTÜNER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAİD BODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
6. ÖZET Aylık Büyüme Gelişme İzlemi ve Pekiştirme Eğitimi ile Yalnızca Anne Sütü Verme Süresi Arasındaki İlişki Amaç: Araştırma, büyüme izlemi ve pekiştiriri hemşirelik eğitiminin annelerin bebeklerini ilk 6 ay sadece anne sütü ile besleme sürelerine etkisini araştırmak amacıyla deneysel olarak yapılmıştır. Materyal-metod: Mayıs-Haziran 2004 tarihinde Giresun Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesinde doğum yapan annelerden; Giresun ili merkezde oturanlar ve genel durumu iyi bebeklere sahip olanlar araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırma hastanede ve evde olmak üzere iki bölümde uygulanmıştır. Kontrol grubunun çalışma grubundan etkilenmemesi için önce kontrol grubu seçilmiş ve rutin hastane hizmetlerini almışlardır. îzlem grubu anneleri ise doğum anından itibaren araştırmacının desteğini almış, bebekleri emzirtilmiş, anne sütü ve emzirme ile ilgili kitapçıklar verilmiş ve ilk altı aylık dönemde her ay ziyaret edilerek hemşirelik eğitimi ve büyüme izlemi yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından annelerin tanıtıcı özelliklerini içeren anket formu ve altı ay boyunca bebeklerini besleme durumlarına ait verileri kaydetmek için izlem formu kullanılmıştır. İki gruba ait verilerin karşılaştırılmasında t testi, ki-kare testi, kovaryans ve logistik regrasyon analizi yapılmıştır. Bulgular: Araştırmadan elde dilen sonuçlara göre; izlem ve kontrol grubunu oluşturan anneler demografik özellikler bakımından benzerdi. Bir hemşire tarafından hastanede ve 6 ay boyunca evde desteklenen annelerin bebeklerin ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenme oram % 21.5, emzirme oram % 97.8 iken, kontrol grubunda ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenme oram % 9.0, emzirme oram % 75 olarak görüldü. İki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Logistik regresyon analizi sonucunda izlem, eşin öğrenim düzeyi, sütün yeterli salınımı, ev ziyareti alma ilk altı ayda yalnızca anne sütü verme durumu ile ilişkili bulundu. Buna göre ilk altı ayda yalnızca anne sütü ile besleme oram, her ay izlenen annelerde izlenmeyenlere göre 3.5 kat; eşinin öğrenim düzeyi ilkokuldan yüksek olan, sütü yeterli salgılanan ve ev ziyareti alan annelerde ise diğerlerine göre yaklaşık 2 kat fazla idi. Sonuç: İlk altı ayda sadece anne sütü ile beslenmenin sağlanmasında hastanede başlayarak altı ay boyuna devam eden hemşirelik eğitiminin ve büyüme izlemlerinin anne sütü eğitimi ile bütünleştirilmesinin etkili olduğu saptanmıştır. 60
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The Relationship Between The Monthly Growth-Development Observing and the Period of Breastfeeding Alone Purpose: This research was made to examine the effect of growth observing and consolidatire nursery training on the period of mothers' behaviours about breast-feeding for the first six months of their babies. Materials-Method: Test-group consists of mothers who gave birth in Giresun Birth and Children's Hospital between May and June, 2004 and who stays in the city-centre of Giresun and who have healthy babies. This researched practised in two part; both at home and at hospital. First of all, test-group was choosen for not to be effected from the works of working group and they were given ordinary hospital service. Mothers in the observed- group were always supported from the moments brochures on breastfeeding and also they were visited and given nursery training and growth observing for the first six months. Researcher used investigation form that includes the characteristics of mothers and also used observation from to save datas about babies' feeding situations for six months. The T-test, chi-square, kovaryans and logistic regression analyses were made inorder to compare the dates about two groups. Result: According to the result; mothers in both groups-observed and test groups were same in demografical features. The rates of first group, in which mothers were supported by a nurse both at home and at the hospital are; breastfeeding rate of babies 21.5 % and suckling rate 97.8 %. On the other hand in the other group, breastfeeding rate is 9.0 % and suckling rate is 75 %. The difference between two groups are statistically has importance. After the logistical regression analyses observation, the education level of husband, sufficrent milk ascillation and being visited at home are related to breastfeeding alone for the six months. According to these; the rate of breastfeeding alone for the first six months, at the monthly observed mothers was 3.5 times more than others. And also for those husband's education level is upper than primary school and whose a scillation of milk is sufficient and lastly who has been visited at home, the rates are 2 times more than others. Conclusion: It is effective to start the nursery training from the hospital and to continue for six months and to combine it with growth observation and breastfeeding training to provide the breastfeeding alone for the six months. 61