Selçük Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniği'nde tıbbi hizmetlerin kullanım uygunluğunun değerlendirilmesi
The evaluation of the utilization approprataness of medical services in General Surgery Clinic, Faculty of Meram Medical at Selcuk University
- Tez No: 163707
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERYEM YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Anabilim Dalı YÜKSEK LÎSANS TEZİ / KONYA-2004 ManarKÖKTÜRK Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniğinde Tıbbi Hizmetlerin Kullanım Uygunluğunun Değerlendirilmesi Araştırma, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniğinde mevcut tıbbi hizmetlerin kullanım uygunluğunu hali hazır kullanım incelemesi yöntemiyle değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniğinde 15.03.2004- 15.04.2004 tarihleri arasında yatan, sınırlamalara uygun, kolelitiyazis, herni (inguinal, umblikal ve insizyonel herni) ve guatr tanısı alan hastalar araştırma örneklemini oluşturmuştur. Bu süre içinde klinikteki 44 kolelitiazis, 39 herni (28 inguinal, 8 umblikal, 3 insizyonel) ve 17 guatr tanısı almış toplam 100 hasta çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmanın örnekleminde“Olasılıksız Örnekleme Yöntemi”kullanılmıştır. Araştırmada veriler araştırmacı tarafından oluşturulan 17 maddelik Veri Toplama Formu (EK I), toplam 45 maddelik Uygunluk Değerlendirme Protokolü (UDP- EK ü), toplam 22 maddelik Uygun Olmayan Bakım Günleri İçin Nedenler Listesi (EK III), Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hizmet Listesi, hasta dosyası ve klinik tedavi defteri kullanılarak toplanmıştır. Veriler yaş, cinsiyet, öğrenim durumu, meslek, sosyal güvence, tanı, ASA fiziksel durum sınıflama kriteri, anestezide kullanılan malzeme ve ilaçlar, konsültasyonlar, testler kaydedilmiştir. Veriler sayı, yüzde ve ortalamaistandart sapma kullanılarak özetlenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde Ki- Kare (X2), Kolmogorov- Smirnov testi kullanılmıştır. Araştırma sonunda, UDP uygulanarak hali hazır kullanım incelemesi yapıldığında uygun olmayan yatışların % 53, uygun olmayan kalışların % 63 olduğunu, uygun olmayan günlerinin nedenlerinin de genellikle ayaktan yapılabilecek işlemlerin hasta yatırılarak yapılması, hastaneye doktor tarafından vaktinden önce yatırma, taburculuk işlemlerinin hafta sonu ya da tatillere denk gelmesi ve hastanın öpere olmadan önce ya da öpere olduktan sonra herhangi bir kronik hastalığı yüzünden izlem altında tutulması nedenleriyle 52olduğunu görülmüştür. Ortalama yatış süreleri, guatr hastalarının 6.41± 4.23, herni hastalarının 8.44± 5.93, kolelitiyazis hastalarının 5.68± 4.38 olduğu görülmüştür. Uygun olmayan kalış günlerinin, guatr hastalarında 3.76± 3.29, herni hastalarında 5.28± 4.80, kolelitiyazis hastalarında 3.41± 4.05 olduğu görülmüştür. 53
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The Evaluation of the appropriateness of medical care in General Surgery Clinic, Faculty of Meram Medical at Selçuk University This research is made at Selçuk University, faculty of Meram Medical General Surgery clinic, to study the appropriateness of medical care. For this research, the patients, who were at hospital during 15.03.2004 and 15.04.2004 had the diagnosis of hernia, colelitiazis and goiter were taken as sample group. A total of hundred patients were taken as sample and 44 of them were colelitiazis, 39 of them were hernia, and 17 of them were goiter. The 'unprobability sample method' is used for the sample of research,. While collecting the data, a data collection form (Appendix I) with 17 items, the evaluation of appropriateness protocol with 45 items, a list of reasons for inappropriate care days with 22 items, a service list of the Meram Medical Faculty of Selçuk University, the patient's data and diagnosis notes were used. The data were collected according to the age, sex, education level, social security, diagnosis and ASA criteria of the patients including supplies, tests and medicines that were used during anesthesia. Data were summarized by using numbers, percentages and average standart deviation. To evaluation of the data, chi- square (x2), Kolmogorov- Simirnov test were used. When the usage is evaluated by using UDP, the research results shows that inappropriate admissions rate was % 53 and the %63 of of the stay days was in appropriate. The main reasons of that were, discharged from hospital days are changed because of holidays and weekends, although some patients could be treated on foot they were put in hospital and also, because some patients who stays in hospitals because of their chronic disease before or after the operation.. Average length of stay days were decided for goiter patients as 6.41± 4.23, hernia patients 8.44± 5.93, colelitiazis patients 5.68± 4.38. the inappropriate stay days for goiter patients were decided 3.76± 3.29, 5.28± 4.80 for hernia's and 3.41± 4.05 for colelitiazis. 54