Konya bölgesi içme sularındaki ağır metal düzeylerinin araştırılması
Invstigation of heavy metal levels in drinking water of Konya province
  1. Tez No: 163710
  2. Yazar: MUSTAFA YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİS OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
6. ÖZET Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Farmakoloji - Toksikoloji (Vet) Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi / Konya - 2005 Mustafa YALÇIN Konya Bölgesi İçme Sularındaki Ağır Metal Düzeylerinin Araştırılması Bu çalışma ile Konya bölgesi içme sularındaki bazı ağır metallerin (Al, Ag, Ba, Cd, Cr, Cu, Fe, Mn, Ni, Pb, Zn) düzeyleri araştırılmıştır. Konya iline bağlı 28 ilçe merkezi ve il merkezinin içme suyunu karşılayan kuyulardan, kaynaklardan, bunların beslediği depolardan ve arıtma tesisleri çıkışlarından 50 adet numune alınmıştır. Alman numuneler ICP-AES metodu ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlan TS-266 (TSE) içme suyu standartlarında belirlenen üst sınır değerlerin altında çıkmıştır. Ancak Hadim-2 (20.78 |ig/L) ve Seydişehir (25.24 (J.g/L) numunelerindeki kurşun düzeyinin Sağlık Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Dünya Sağlık Örgütü'nce belirlenen üst sınır değerin (10 ng/L) üzerinde olduğu görülmüştür. Bu numunelerin alındığı suların içme suyu olarak tüketildiği yerlerde (Hadim-2: Merkez, Taşpınar ve Armağanlar mahallelerinin içme suyunu karşılamaktadır, Seydişehir: Seydişehir ilçesinin içme suyunu karşılamaktadır) sağlık açısından olumsuz etkilerin görülmemesi için bebek ve çocuklara şişelenmiş içme sularının verilmesinin uygun olacağı sonucuna varılmıştır. 43
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Selçuk Universty Institue of Health Sciences Department of Pharmacology and Toxicology MSc Thesis / KONYA 2005 Mustafa YALÇIN Investigation of Heavy Metal Levels in Drinking Water of Konya Province In this study, some heavy metal (Al, Ag, Ba, Cd, Cr, Cu, Fe, Mn, Ni, Pb, Zn) levels in the drinking water of Konya province were investigeted. A total of 50 drinking water samples were collected from wells, springs, water depots and scolding of clean systems. Konya province and 28 districs related the Konya city. The samples were analyzed by ICP-AES method. The obtained levels were compared by TS-266 (Turkish Standards Institue) and found below to maximum tolerable levels for drinking water by TSE. However, the Pb level in the samples collected from Hadim-2 (20.78 ug/L) and Seydişehir (25.24 |J.g/L) were found to be higher than the maximum tolerable levels (10 ug/L) set up by Ministry of Health of Turkey, EU and WHO. These exceeded samples in terms of Pb are still providing drinking water of (Hadim-2: Merkez, Taşpınar and Armağanlar neighbourhoods drinking water depots; Seydişehir: Seydişehir district). Bottled spring water is recommended for babies and children for health protection in these regions. 44