Ratlarda akut yüzme egzersizinin plazma melatonin seviyelerindeki değişiklikler üzerine etkisi
The effect of acute swimming exercise on plasma melatonin levels in rat
- Tez No: 163709
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KASIM BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
6.ÖZET T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ANTRENÖRLÜK EĞİTİMİ ANABİLÎMDALT YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA-2005 AHMET UZUN Raflarda Akut Yüzme Egzersizinin Plazma Melatoain Seviyelerindeki Değişiklikler Özerine etkisi Gerçekleştirilen çalışmaların sonuçlan egzersizin melatonin sahmmını nasıl etkilediğine dair literatürlerde bîr fikir birliğinin oluşturmadığını göstermektedir. Bu çalışmanın amacı da akut yüzme egzersizi yaptırılan ratlarda egzersizden hemen sonra, egzersizi takiben 24. ve 48. saatlerde plazma melatonin düzeylerindeki değişikliklerin tespit edilebilmesidîr. Araştırmamızın sonuçlan konuyla ilgili bilinenlere ilave katkılar sağlayabilecektir. Bu çalışma S.Ü. Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezinden (SÜDAM) temin edilen ratlar üzerinde aynı merkezde gerçekleştirildi. Spraque Daw!ey cinsi 40 adet erişkin erkek ratlar kullanılan araştırmada, gruplar şu şekilde oluşturuldu. Grup l, (n-10) Genel Kontrol Grubu: Hiçbir uygulamanın yapılmadığı normal diyetle beslenen grup. Grup 2, («=îO) Yüzme Grubu A: Normal diyetle beslenen ve 30 dakika akut yüzme egzersizi yaptırıldıktan hemen sonra dekapite edilen grup. Grup 3» (ıs=tO) Yüzme Grubu B: Normal diyetle beslenen ve 30 dakika akut yüzme egzersizi yaptırıldıktan 24 saat sonra dekapite edilen grup. Grup 4, (nRlO) Yüzme Grubu C; Normal diyetle beslenen ve 30 dakika akut yüzme egzersizi yaptırıldıktan 48 saat sonra dekapite edilen grup. 31Çalışmada kullanılan hayvanların tamamından dekapitasyonla alınan kan örneklerinde plazma melatonin düzeyleri RIA yöntemiyle tayin edildi.
Özet (Çeviri)
7.SUMMAMY The Effect of Acute Swimming Exercise ©a Plasma Melatonin Levels in Sat The results of previous studies showed that is not agreameot in literature how exercise affect plasma melatonin levels. The aim of present study was also investigate plasma melatonin levels in performing acute swimming exercise rat, just after exercising and 24th and 4Sth hours, respectively. The results of our research may be put in new information on present literature. The present study was performed in Selçuk University, Experimental Medicine and Research Center, and rat were taken mentioned center. This study was performed on 40 male Spraque-Dawley rat. Groups were formed as follows: Group 1 (n~10), Intact control group: This group was fed a normal diet and was not any application. Group 2 (n=40): Swimming group A: The animals were fed by normal diet and decapited after 30 minutes swimming exercise. Group 3 (n=10): Swimming group B: This group was fed a normal diet and performed 30 minutes swimming exercise and decapited at 24th hour after swimming exercise. Group 4 (n=îö): Swimming group C: This group was fed by normal diet and performed 30 minutes swimming exercise and decapited at 48th hour after swimming exercise. Plasma melatonin levels were measured by R1A methods in blood of decapited animals.