Çocukluk çağı obezitesinde serum siyalik asit düzeyleri ile aterosklerotik risk faktörleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The evaluation of the relation between serum sialiacid levels atherosclerotic risk factors in childhood obesity
  1. Tez No: 163737
  2. Yazar: SİBEL ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SİMİN ROTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Siyalik asit, hücresel iletişimin düzenlenmesi gibi farklı biyolojik işlevleri düzenlemektedir. Serum siyalik asitin tamamına yakını (%99) glikoproteinler ve glikolipitlere bağlı şekildedir. Serumda total siyalik asit 1.58-2.22 mmol/L, serbest siyalik asit 0.5-3.0 umol/L düzeyleri arasında bulunmaktadır. Total siyalik asitin bir kardiyovasküler ve ayrıca serebrovasküler hastalık risk faktörü olduğu öne sürülmüş, yüksek total siyalik asit düzeylerinin artmış kardiyovasküler mortalite ile ilişkisi bazı çalışmalarda gösterilmiştir. Bu artışın, yapısında siyalik asit içeren akut faz proteinlerinin karaciğer tarafından kana daha fazla salınmasından kaynaklandığı öne sürülmektedir. Çocukluk çağında görülen obezite ile ileri yaşlarda oluşan hastalıklar arasındaki ilişki ise araştırma konusudur. Biz bu çalışmamızda; çocukluk çağı obezitesinde, bazı aterosklerotik risk faktörlerinin serum total siyalik asit değerleri ile olan ilişkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya 8-16 yaş arası 18 erkek, 25 kız'dan oluşan, VKI 'si 24 ve üzerinde olan 43 çocuk alındı. Kontrol grubu olarak aynı yaş grubundan, sağlıklı VKI'si 24'ün altında 12 erkek 14 kız, toplam 26 çocuk çalışmaya alındı. Serum total kolestrol, trigliserit, HDL-kolesterol ve serum total siyalik asit düzeyleri ölçüldü, LDL-kolesterol ve VLDL-kolesterol düzeyleri hesap edildi. Total siyalik asit ölçümü tiyobarbitürik asit yöntemi kullanılarak yapıldı. Serum total siyalik asit (p=0.0001), trigliserit (p=0.0001), VLDL-kolesterol (p=0.0001), total kolesterol (p=0.002) değerleri iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterirken, HDL-kolesterol (p=0.750), LDL-kolesterol (p=0.171) değerleri iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermedi. Obez ve obez olmayan çocuklara ait total siyalik asit değerleri ile diğer risk faktörleri arasında istatistiksel olarak ilişki saptanamadı. Obezitenin bir inflamasyon olduğu, ve inflamasyonda siyalik asit içeren akut faz proteinlerinin arttığı göz önüne alındığında, 37obez çocuklarda da erişkinlerde olduğu gibi siyalik asitin bir inflamasyon belirteci olarak değerlendirilebileceği görüşündeyiz. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sialic acid regulates some biological events such as cellular interaction. A large quantity of serum sialic acid (99%) is found to be linked to glycoproteins and glycolipids. Serum total sialic acid and free sialic acid concentrations in serum are 1.58-2.22 mmol/L (52.0-73.0 mg/dL) and 0.5-3.0 umol/L respectively. Total sialic acid was proposed to be a cardiovascular and cerebrovascular risk factor and the relation between high serum total sailic acid concentrations and cardiovascular mortality was shown in some studies. The high levels of sialic acid has been attributed to the increased secretion of acute phase proteins possesing sialic acid from the liver. The relation between obesity in childhood and adult diseases has been a subject of investigation. In our study, we aimed to investigate the relation between serum total sialic acid concentrations and some atherosclerotic risk factors in childhood obesity. The obese group consisted of 18 boys and 25 girls total 43 children with BMI £24, aged between 8-16 years. As the control group age matched, 12 boys, 14 girls total 26 children with BMI less than 24 were included. Serum total cholesterol, triglyceride, HDL-cholesterol and total sialic levels were measured, LDL-cholesterol and VLDL- cholesterol were calculated. Serum total sialic acid levels were measured by using tiobarbituric acid method. While there was a significant difference in total sialic acid (p=0.0001), tiglyceride (p=0.0001), VLDL-cholesterol (p=0.0001), total cholesterol (p=0.002), there was not a significant difference in HDL-cholesterol (p=0.750), LDL-cholesterol (p=0.171) between the two groups. There was not a correlation between total sialic acid and the other risk factors in both groups. Taking into account that, obesity is an inflammation, and the increase in acute phase proteins possesing sialic acid, we can 39conclude that sialic acid can be considered as an inflammation marker in childhood obesity as in adults. 40