Okul çağı bronşial astmalı çocuklarda sağlıkla ilişkili fiziksel uygunluğun astma ciddiyeti ve sosyoekonomik durumla ilişkisi
Relationship of health-related physical fitness to asthma severity and socioeconomic status in school aged children with bronchial asthma
  1. Tez No: 163738
  2. Yazar: ÖZGE ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK YURDALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muskuloskeletal Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
OKUL ÇAĞI BRONŞİAL ASTMALI ÇOCUKLARDA SAĞLIKLA İLİŞKİLİ FİZİKSEL UYGUNLUĞUN ASTMA CİDDİYETİ ve SOSYOEKONOMİK DURUMLA İLİŞKİSİ Fzt. ÖZGE ÇAKIR Çalışmamız, okul çağı bronşial astmalı çocukların sağlıkla ilişkili fiziksel uygunluğunu saptamak ve elde edilen sonuçların astma kliniği ve sosyoekonomik durumla ilişkisini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Allerji Polikliniği'nde tanı almış ve tedaviyle izlenen 7-17 yaşlarında (10.77±2.83) 28 erkek (%59.6), 19 kız (%40.4) toplam 47 hafif ve orta persistan bronşial astmalı olgunun değerlendirildiği çalışmamız, Dokuz Eylül Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Fitness Ünitesinde gerçekleştirilmiştir. Değerlendirmede kullanılan“Fitnessgram sağlıkla ilişkili fiziksel uygunluk test bataryası”; PACER koşu testi, vücut kitle indeksi, mekik çekme testi, gövde kaldırma testi, kolaylaştırılmış barfiks çekme testi, otur-uzan testi, omuz germe testi olarak 6 testten oluşmaktadır. Tüm olgular (%100.0), kolaylaştırılmış barfiks çekme testini sağlıklı standartlar içinde tamamlamış; aksine olguların yalnızca %8.5'i otur-uzan testinin yaşlarına uygun sağlıklı uygunluk aralığı standartlarını başarmıştır.
Özet (Çeviri)
RELATIONSHIP of HEALTH-RELATED PHYSICAL FITNESS to ASTHMA SEVERITY and SOCIOECONOMIC STATUS in SCHOOL-AGEDCHILDREN with BRONCHIAL ASTHMA ÖZGE ÇAKIR, PT Our study was planned to determine health-related physical fitness of school-aged children with bronchial asthma and to investigate the correlations between the results and asthma severity, socioeconomic status. 28 boys (%59.6) and 19 girls (%40.4) in 7- 17 aged (10.77±2.83) which were diagnosed as bronchial asthma and followed in Pediatric Allergy Deparment of Dokuz Eylul University Hospital were included. The study took place in Fitness Unit of Physiotherapy and Rehabilitation in Dokuz Eylül University School.“Fitnessgram health-related physical fitness test battery”which was consisted of 6 tests named PACER test, body mass index, curl-ups test, trunk lift test, modified pull-ups test, sit and reach test, shoulder stretching test was used. All of cases (%100) performed modified pull-up test in health fitness zone (HFZ) standards. On the contrary; only 8.5% of the cases completed sit and reach test in HFZ standarts.