Bronşiyal astımlı hastalarda Chlamydia pneumoniae ve Mycoplasma pnemoniae atikor seropozitiflikleri
Chlamydia pneumoniae and Mycoplasma pnemoniae seropositivites in children with bronchial asthma
- Tez No: 163742
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FUAT GÜRKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
7. ÖZET Akut solunum yolu enfeksiyonları astımlı çocuk hastalarda akut astım atağım tetikleyebilir ve etyopatogenezde sorumlu tutulabilir. Birçok çalışmada viral enfeksiyonlarla akut astım ataklarının uyarıldığı gösterilmiştir. Bakteriyel enfeksiyonlar daha az dikkati çekmekle beraber son zamanlarda özellikle Chlamydia pneumoniae ve Mycoplasma pneumoniae olası etken olarak bildirilmektedir. Bronşiyal astımlı (3-14 yaş arası) 66 çocuk hastada Chlamydia pneumoniae ve Mycoplasma pneumoniae IgM ve IgG seroprevalansı araştırıldı. Solunum yolu enfeksiyonu geçirmemiş, kendisinde ve ailesinde astım ve atopi hikayesi olmayan, yaş ve cinsiyeti benzer 46 sağlıklı çocuk kontrol grubunu oluşturdu. Chlamydia pneumoniae ve Mycoplasma pneumoniae spesifik IgG ve IgM antikorlarını saptamak için bronşiyal astımlı hastalardan polikilinik kontrolü sırasında, kontrol grubundan ise rastgele serum örneği alındı. Toplam 66 olgunun 18'inde (%27.2) C. pneumoniae IgG, 27'sinde (%40.9) M pneumoniae IgG pozitifliği saptandı. Kontrol grubunun 6'sında (%13.0) C. pneumoniae IgG, 6'sında (%10.8) M. pneumoniae IgG pozitifliği saptandı. Astım hastalarında M. pneumoniae IgG seropozitifliği olanların oram kontrol grubunun 4 katı fazlaydı (x2=l 1.986, pO.OOl). Daha sık atak geçirenlerde C. pneumoniae IgG antikoru seropozitifliğinin daha fazla olduğu görüldü (x2=13.917, pO.OOl) M. pneumoniae IgG antikoru seropozitifliği açısından böyle bir farklılığa rastlanmadı (x,2=0.001, p=o.229). Chlamydia pneumoniae ve Mycoplasma pneumoniae enfeksiyonlarınm çocuklarda bronşiyal astım ve astım atağı etyoloj isinde önemli yer tuttuğuna dair pek çok çalışma vardır. Sonuçlarımız her iki mikroorganizmamn bronşiyal astım etyopatogenezinde ve astım atağı sayısının artışında etkili olduğunu ortaya koymaktadır. 68
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Chlamydia pneumoniae and Mycoplasma pneumoniae Seropositivities in Children with Bronchial Asthma Respiratory infections can precipitate the acute exacerbations in many asthmatic children and it can be responsible for etiopathogenesis. Many studies have demonstrated that viral infections may provoke asthma exacerbations. Although bacterial infections seem to be less important, especially Chlamydia pneumoniae and Mycoplasma pneumoniae have recently been reported as possible causes of asthma exacerbations. Seroprevalances of Chlamydia pneumoniae and Mycoplasma pneumoniae IgG and IgM were researched in 66 asthmatic children between 3-14 years of age. Fourty-six sex and age matched children without any history of respiratory tract infection, or familial or personal history of atopy were recruited into the control group. Serum sampels were taken from patients at their visit to our pediatric pulmonology out-patient clinic and randomly from the controls for the determination of Chlamydia pneumoniae and Mycoplasma pneumoniae IgG and IgM antibodies. In the patient group, Chlamydia pneumoniae IgG antibody was positive in 18 (27.2%) of all 66 patients, and Mycoplasma, pneumoniae IgM antybody was positive in 27 (40.9%) children. In the control group, Chlamydia pneumoniae IgG antibody was positive in 6 (13.0%) children, and Mycoplasma pneumoniae IgG antibody in 5 (10.8%) children.