Astımlı çocuklarda kalp fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evalation of cardiac functions in children with asthma
  1. Tez No: 163741
  2. Yazar: GÜLSEREN BİLSEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET KERVANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET ASTIMLI ÇOCUKLARDA KALP FONKSİYONLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ Akciğerin hiperinflasyonu ve astım gibi artmış hava yolu direnci, kalp performansında önemli değişikliklere neden olabilir. Astımlı çocuklarda kardiyak fonksiyonunun değişimi hakkında yapılan önceki çalışmalar çok azdır. Bu çalışmada, hafif ve orta dereceli astımlı hastalarda solunumsal değişikliklerin, dolaşım sistemi üzerindeki etkilerini göstermek amacıyla sol ventrikül sistolik fonksiyonlarının ve sağ ve sol ventrikül diyastolik doluş parametrelerinin değerlendirilmesi ve kontrol grubu ile karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya Aralık 2004-Haziran 2005 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Pediatrik Göğüs Polikliniği'ne başvuran, yaşlan 17-156 ay arasında değişen, 14'ü kız, 23'ü erkek olmak üzere toplam 37 astımlı çocuk ve Pediatrik Kardiyoloji Polikliniği'ne başvuran, kardiyak patoloji saptanmayan ve yaşlan 14-144 ay arasında değişen, yedisi kız, 14'ü erkek olmak üzere toplam 21 sağlıklı çocuk dahil edildi. Çalışmaya dahil edilmiş tüm hastalar ekokardiyografik değerlendirmeye tabi tutuldu. Sağ ve sol ventrikül diyastolik doluş parametreleri (peak E hız, peak A hız, peak E/A oranı, A süresi (AT), E süresi (ET), deselerasyon zamanı (Dct), akselerasyon zamanı (Act) ve izovolemik relaksasyon zamanı (IVRT)) tedavi öncesi ve tedaviden 4-12 hafta sonra, triküspit ve mitral kapak anulus düzeylerinde PW Doppler EKO ile incelendi. Sol ventrikül sistolik fonksiyonlarının belirlemek için sol ventrikül diyastol sonu çapı (LVED), sol ventrikül sistol sonu çapı (LVES), ejeksiyon fraksiyonu (EF) ve fraksiyonel kısalma (FS) hesaplamaları yapıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALATION OF CARDIAC FUNCTIONS IN CHILDREN WITH ASTHMA Increased airway resistance, as seen in hyperinflation of the lung or bronchial asthma, can result in important changes of the performance of the heart. There are few studies in the literature concerning cardiac function changes seen in children with asthma, hi our study we aimed to assess the left ventricule systolic functions, and left and right ventricular diastolic filling parameters and to compare with controls, in order to evaluate the effects of respiratory changes of mild to moderate asthmatic patients on circulatory system. A total of 37 children with bronchial asthma (14 girls and 23 boys) aged between 17- 156 months, who have been admitted to the Pediatric Pulmonology Unit of Dicle University, Faculty of Medicine between December 2004 and June 2005 have been included in the content of the study. Also 21 healthy children (7 girls and 14 boys), without any cardiac pathology, aged between 14-144 months that have been admitted to the Pediatric Cardiology Department during the same period have been included. All patients in the study have undergone echocardiographic evaluation. Left and right ventricular diastolic filling parameters (Peak E velocity, peak A velocity, peak E/A ratio, A duration (AT), E duration (ET), deceleration time (Dct), acceleration time (Act) and isovolumic relaxation time (IVRT)) have been assessed with PW Doppler ecocardiography at the level of tricuspid and mitral annulus both before the treatment and 4-12 weeks after the treatment. Left ventricule end-diastolic diameter (LVED), left ventricule end-systolic diameter (LVES), ejection fraction (EF), and fractional shortening (FS) have all been measured for the evaluation of left ventricular systolic functions.