Diz osteoartritinde tens ve elektroakupunkturun etkinliği
  1. Tez No: 163747
  2. Yazar: KEMAL TEZELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM TEKEOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
3. ÖZET Bu çalışmanın amacı, osteoartritin (OA) neden olduğu diz ağrısını azaltmada elektro-akupunktur (EA) ve“transcutaneous electrical nerve stimulation”(TENS)'in etkinliğini incelemek. 40-70 yaşlan arasında, 51 kadın, 14 erkek toplam 65 primer diz osteoartritli olgu çalışmaya alındı. 2 ay sonunda takibi yapılamayan 3 kadın ve 2 erkek hasta çalışma dışı tutuldu. Hiçbir hasta yan etkilerinden dolayı çalışmayı terk etmedi. Hastalar rasgele EA, TENS ve kontrol grubu olarak ayrıldılar. EA grubundaki hastalara ağrılı dizdeki 2 akupunktur noktasına 20 dakika düşük frekanslı (2 hz) E A uygulandı. TENS grubuna daha ağrılı olan dizin lateral ve medialine 20 dakika, 200 us genişliğinde, 2 hz'lik düşük frekanslı TENS uygulandı. Hem TENS, hem de EA gruplarına elektriksel tedavi 4 hafta boyunca 8 seans uygulandı. Kontrol grubundaki hastalar, izometrik kuadriseps egzersizlerini, her iki diz kuadriseps kaslarını günde 3 kez 20' şer defa 10 saniye süreyle izometrik olarak kasarak uyguladılar. EA, TENS ve kontrol gruplarının her üçüne de günde üç kez (3000 mg/gün) parasetamol tedavi süresince verildi. Tüm hastalar ilk tedaviden önce, son tedaviden sonra ve 4 haftalık takip periodu sonunda değerlendirildi. Takip parametreleri olarak“Western Ontario and McMaster University”WOMAC,“Visual Analog Scale”(VAS) ve“Eklem Hareket Açıklığı”(EHA) kullanılmıştır. Tüm EA, TENS ve kontrol gruplarında WOMAC indeks ve VAS skorlarına göre anlamlı bir iyileşme saptanmıştır. EHA' da anlamlı bir artış saptanmamıştır. 1 aylık takiplerde EA grubunda devam eden iyileşmenin TENS grubuna göre anlamlı olduğu görülmüştür. Sonuç olarak EA OA tedavisinde yararlıdır. Tedaviden 1 ay sonraki kontrollerde EA'un yararlı etkisinin TENS'e göre anlamlı olarak devam ettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
4. SUMMARY The aim of the study was to examine the effectiveness of electro-acupuncture (EA) and transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS) in alleviating osteoarthritic (OA)-induced knee pain. Between 40-70 years old, 51 female, 14 male total 65 cases with primary knee osteoarthritis included the study. 3 female and 2 male patients withdrew the study because of lost to follow up after a month treatment. No patient discontinued the study because of adverse effects. Subjects were randomly assigned to the E A, TENS, or control group. Subjects in the E A group received low-frequency E A (2 Hz) on two acupuncture groups (St-35, Liv-8) of the painful knee for 20 minutes. Subjects in the TENS group received low-frequency TENS of 2 Hz and pulse width 200 us on the lateral and medial side of the painful knee for 20 minutes. İn both tretment groups, electrical treatment was carried out for a total of 8 sessions in 4 weeks. Day applied isometric quadriceps exercises to the control group, three times a day and every session by contracting both quadriceps muscles izometrically 20 times of 1 0 second periot. EA, TENS and control groups have been all given acetaminophen (3000 mg/gün) three times a day during tretment. All subjects were evaluated before the first treatment, after the last treatment, and at 4 week follow-up periods.“Western Ontario and McMaster University”(WOMAC),“Visual Analog Scale”(VAS) and“Range of Motion”(ROM) were evaluated as clinical follow up parameters. In all the EA, TENS and control groups have been determined a significant recovery according to their WOMAC index and VAS scores. There was no significant increase in ROM. In one mounth follow up it was found that, this continuing recovery in EA group was significant when compared to TENS group. As a result; EA is usefull for OA treatment. By checking the patients after a mounth of the treatment; it was found that usefull effect of EA was significantly going on.