Hastanemize başvuran zehirlenme olgularının etyolojik sosyodemografik ve klinik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 163746
  2. Yazar: AHMET CUMHUR DÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. İMDAT DİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
2. ÖZET Bu çalışma Van ve çevresindeki zehirlenme olgularının sosyodemografik ve klinik özelliklerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Hastanemize zehirlenme nedeniyle Haziran 1999 ile Mayıs 2005 yılları arasında başvuran olguların büyük kısmı retrospektif bir kısmı da prospektif olarak incelendi. Bu zaman diliminde başvuran olguların 321'i erkek(%32.6) ve 661'i kadındı(%67.3). Toplam zehirlenme olgularının yaş ortalaması 24.2 olup ( range: 1-90) olguların %74.6'sı intihar amaçlı ve %25.4'ü kaza sonucu zehirlenmeler oluşturmaktaydı. Kadınlarda intihar amaçlı ilaç alımı %78.5 erkeklerde ise %66.6 oranında görülmekteydi. En sık görülen zehirlenme maddeleri; SSS ilaçlan (%21.8), fare zehiri (%17.1.), analjezikler (%10.3) ve organik fosfor (%10)'du. Kazalar en sık olarak inhalasyon(%27.8), korozif maddeler(%19.7), fare zehiri (%14.1) ve organik fosfor(%10) ile olurken; intihar nedenli zehirlenmeler en sık olarak SSS ilaçlan (%28.3), fare zehiri (18.1), analjezikler (%13.4), organik fosfor (%10) ile olmaktaydı. Zehirlenme olgularının %66.5'i 16-25 yaş grubundaydı. Olgularının üçte birine ilk müdahaleleri acil servisimizde yapılırken üçte ikisine ise geldiği merkezlerde müdahaleleri yapılmıştı. Özellikle acilimizde en az ilk müdahale yapılan gruplan oluşturan yabani bitkiler (%4.17), fare zehiri (%11.9) ve organik fosfor (%13.9) ile olan zehirlenmelerin büyük kısmının kırsal alanlardan hastanemize ilk müdahaleleri yapıldıktan sonra sevk edildikleri anlaşılmaktaydı. Kazalar 1-15 yaş ve 70 yaş üzeri gruplarda sık görülürken; intiharlar en sık 16-25 yaş grubunda görülmüştür. Köylerde oturanlar en sık fare zehiri ve organofosforlar ile zehirlenmelere maruz kalmışken şehirlerde bu maddelerle olan zehirlenme oranlan daha düşük bulundu. Van il merkezi ve çevresindeki il merkezlerinde en sık zehirlenmeler SSS ilaçlan ile olmaktaydı. Yabani bitkilerle olan zehirlenmelerin %80'ini köy ve kasabalarda yaşayanlar oluşturmaktaydı. Kazalar ise ensık inhalasyon, korozif maddeler, fare zehiri ve organik fosfor nedeniyle oluşmuştu. Zehirlenme olgularının %75'ini okuma yazma bilmeyenler ve ilkokul mezunları oluşturdu. Üniversite mezunları arasında intihar oranlan en yüksek ve okuma-yazma bilmeyenlerde ise en düşük düzeyde görüldü. Zehirlenme olgularının toplam %6.3'ünde psikiatrik hastalık edilmişti. Toplam olgularda mortalite oram %1.6 olup, en fazla mortalite eroin-esrar ve organik fosfor zehirlenmelerinde görüldü. Olguların yaklaşık olarak yansı acil gözlemden taburcu edilirken yoğun bakıma yatış oranlan %6.4'di ve en fazla yoğun bakıma yatırılanlar ise SSS ilaçlan ile olan zehirlenmelerdi (%46.8). Sonuç olarak bölgemizde 16-25 yaş arası kadın olguların intihara daha meyilli olduğu ve en sık olarak da tarımsal ilaçlarla zehirlendikleri görüldü. Bu çalışmanın hastane-temelli bir çalışma olması nedeniyle, sonuçlar genel populasyonu yansıtmasa da yöremize özgüzehirlenme olgularının karakteristikleri belirlendi. Bununla birlikte yöremizde epidemiyolojik verilerin tesbiti için çok daha kapsamlı çalışmalara gereksinim olduğu açıktır. ' 4
Özet (Çeviri)
3. SUMMARY This study was conducted in order to reveal the sociodemographic and clinical properties of the intoxicated cases around Van and its environs. A great majority of the cases referring to emergency unit of our hospital E.D. in the period of between June 1999 and May 2005 were retrospectively examined, the other cases were prospectively studied. İn this time scale the cases were composed of 321 males (32,6 %) and 661 females (67,3%). The mean age of the total cases intoxicated was 24.2 (range 1-9). 74,6% of the cases were were understood the have suicidal purposes and 25,4% of them constituted toxic conditions. The drug intake aimedfor suicide among females was 78% and 66.6% among males. The most frequently determined intoxication substances were CNS drugs (21,8%), pesticides (17,1%), analgesics (10,3) and organicphosphorus components. Whereas the accidents comprised inhalation 27,8%, corrosive substances 19,7%, pesticides 18.1%, analgesics 13,4% and organicphosphorus 10%, suicidal poisonings consisted of CNS drugs 28,3%, pesticides 18,1%, analgesics 13,4% and organicphosphorus 10%. 66.5% of the intoxicated cases were between 16-25 age groups. Whereas ' first intervention on a third of the cases was performed in our emergency department. Two-thirds of them were first intervention in the clinics of where they came. Poisonings with organicphosphorus 13,9%, pesticides 11,9% and herbal plants 4,1% among the cases who were first intervened in our emergency department were referred to our hospital from rural areas. While accidents frequently observed between 1-15 and over 70 age; suicides were observed between 16-25 age group. Those cases living in the villages were most frequently poisoned with pesticides and organicphosphorus, whereas those living in urban areas were found to have a relatively lower rates of poisoning with this substances. The most frequent poisoning with in Van city center and its environts were found to be with CNS drugs. 80% of poisonings with herbal plants constituted those living in villages and towns. Accidents were made most frequently due to inhalation, corrosive substances, pesticids and organicphosphorus. 75 percent of the intoxicated cases consisted of those who were illiterates and primary school graduates. Suicides rates were found to be highest among university graduates and the lower among the primary education levels. Pshyciatric ilness was diagnosed in a total of 6,3% of the intoxicated cases. Mortality rate in the total cases was 1,6% and the highest mortality was seen in opioid and organicphosphorus poisonings.And approximate half of the cases were discharged from the our emergency department. Whereas hospitalization rate in the intensive care unit was 6,4% and the higher number of the intensive care patients was seen to be poisoned with CNS drugs (46,8%). İn conclusion, it was obseved that the female cases between 16-25 age group in our region was more likely to commit suicide with agriculturel substances most frequently. Due to the fact that, our study was conducted on a hospital bases, our findings were in coherence with the wold's and our region's poisoning charecteristics though it may not reflect results of general population. However, if would be much more tempting to say that further studies to based on multiple centers and means and modes should be conducted in order to have an adequate understanding of precise epidemiologic and clinic findings and data.