Kararlı koroner arter hastalığında nebivolvol ve atenolol tedavisi sonrasında egzersiz stres testi parametrelerinde oluşan değişikliklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 163748
  2. Yazar: SERHAT AÇIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BEYHAN ERYONUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
1. ÖZET Bu çalışmada anjiografik olarak en az bir koroner arterinde % 50 veya fazla darlık saptanan ve klinik olarak stabil hastalarda, atenolol ve nebivolol tedavisinin egzersiz stres testi parametreleri üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması planlandı. Yaşları 35-72 arasındaki anjiyografik olarak koroner arter hastalığı saptanan ve klinik olarak stabil olan hastalara aspirin, ACE inhibitörü ve statin tedavisine ilave olarak atenolol 100 mg bir ay süreyle kullandırıldı ve sonrasında egzersiz stres testi yapıldı. Daha sonra aynı hastalarda atenolol yerine nebivolol 5 mg bir ay süreyle kullandırıldı ve egzersiz stres testi tekrarlandı. Hastalardaki klinik ve laboratuvar özellikler total kolesterol 207±45 mg/dl, LDL 119±31 mg/dl, HDL 46±7 mg/dl, trigliserid 154.5±62 mg/dl olarak saptandı. Aile öyküsü 8 (%19.5), sigara 20 (%57), diabet 4 (%9.7), hipertansiyon 21 (%51.2), geçirilmiş infarktüs 18 (%43.9), by-pass 6 (%14.6), PTCA 16(%39), stres 5(%12.2) sıklığında ve yüzdesinde saptandı. Hastalarda atenolol ve nebivolol kullanımı sonrası sırasıyla egzersiz testinde başlangıç kalp hızlarında (78±16 vs 73±12; P>0.05), başlangıç ortalama kan basınçlarında (101±8 vs 103±10;P >0.05), maksimum egzersizdeki kalp hızlarında (123±18 vs 122±21; P>0.05), maksimum egzersizdeki ortalama kan basınçlarında (102+13 vs 102+13; P>0.05), maksimum iş gücünde (METS) ( 7+2 vs 8±2; P>0.05), hız -basınç ürününde (R.P.P) (197±46 vs 213±50; P>0.05), hedef kalp hızına ulaşım yüzdesinde (75±10 vs 75+1 1; P>0.05) anlamlı değişiklik saptanmadı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we planned to compare the effects of atenolol and nebivolol treatment on the parameters of exercise and stress test on clinically stable patients who obtained %50 or more stenosis in coronary arteries. The clinically stable patients aged between 35-72 years old who have angiographically positive coronary artery disease used aspirin, ACEI, statin and atenolol 100 mg for one month. After one month they entered to an exercise stress test. Finally these patients stopped atenolol and started to use nebivolol 5 mg for one month and exercise stress test is made again. All data are expressed as means ±SD. Statistical analysis was performed by Two-Sample T tests. P value 0.05), basal mean blood pressure (101±8 vs 103±10; P>0.05), heart rate during maximum exercise (123+18 vs 122+21; P>0.05), mean blood pressure during maximum exercise (102+13 vs 102±13; P>0.05), maksimum work load (7±2 vs 8+2; P>0.05), rate-pressure product (197146 vs 213±50; P>0.05), acces to the target heart beats (75.0+10 vs 75±11;P>0.05).