Ankilozan spondilit'li hastalarda HLA-B27 antijeninin alt tiplerinin sıklığının belirlenmesi
Determination of the incidence of HLA-B27 antigen subtypes in the patients with anklylosing spondylitis
- Tez No: 163760
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLİN ÇORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
6. ÖZET S. Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tıbbi Genetik Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA 2005 Muradiye ACAR“Ankilozan spondilit'li hastalarda, HLÂ-B27 antijeninin alt tiplerinin sıklığının belirlenmesi”Danışman: Yrd. Doç. Dr. Tülin ÇORA Eğilmiş omurga anlamındaki ankilozan spondilit esas olarak axial iskelet ve omurgaya komşu büyük eklemleri tutan ve sonuçta şekil bozukluğu ve sakatlığa yol açan kronik inflamatuvar bir hastalıktır. Eklem dışında göz, akciğer ve kalp gibi organ tutulumları nadirde olsa görülebilir. HLA-B27 ile AS'nin güçlü ilişkisi 1973'den beri bilinir ve AS' de HLA-B27'nin prevalansı yaklaşık %90'dır. MHC Sınıf I proteini olarak HLA-B27'nin esas fonksiyonu, antijenik peptileri sitotoksik T lenfositlere (CTL) sunmaktır. Çalışmada lösemi hastalan, kronik böbrek yetmezliği hastalan ve bunlann sağlıklı vericilerinden oluşan 948 kişinin 43 'ünde serolojik olarak HLA-B27 pozitifti. 51 AS'li hastanın 46'smda HLA-B27 pozitif ve geriye kalan 5' inde ise HLA-B27 negatif olarak belirlendi. Kontrol grubunda HLA-B27'nin frekansı % 4,5 olmasına karşın AS'li hastalarda frekans %90,2 idi. Çalışmamızda akraba olmayan HLA-B27 pozitif 46 AS'li hastanın ve HLA-B27 pozitif, herhangi bir SpA öyküsü olmayan 35 bireyden oluşan kontrol grubunun HLA-B27 alt tipleri PCR-SSP (polymerase chain reaction-sequence spesific primer) metodu ile belirlendi. B27 alt tiplerini PCR-SSP çalışmak üzere önce DNA'lan izole edildi. İzole edilen bu DNA'lann altılı gruplar halinde PCR-SSP metodu ile alt tipleri tespit edildi. PCR-SSP sonucu AS'li 46 hastada; B*2705 (%65,2), B*2702 (%26,1), B*2704 (%6,5) ve B*2707 (% 2,2) olmak üzere 4 farklı HLA-B27 alt tipi gözlemlendi. Hasta grubunda en yaygın alt tip % 65,2 frekans ile B*2705 iken, ikinci yaygın alt tip %26,1 frekansla B*2702'idi. 35 bireyden oluşan kontrol grubunda ise; B*2705 (%54,3), B*2702 (%31,4), B*2703 (%2,9), B*2707 (% 2,9) ve HLA-B*27Q2 / 46B*2705 (%8,5) olmak üzere 5 farklı HLA-B27 alt tipi belirlendi. Hasta grubunda olduğu gibi kontrol grubunda da en yaygın alt tip B*2705 ve ikinci yaygın alt tip olarak B*2702'i tespit edildi. HLA-B27 alicileri bakımından kontroller ve AS'li hastalar arasında istatistiksel fark bulunamadı. 47
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S. Ü. Institue of Health Science Department of Medical Genetics MASTER THESIS / KONYA 2005 Muradiye ACAR Determination of the Incidence of HLA-B27 Antijen Subtypes in the Patients with Ankylosing Spondylitis Supervisor: Ass.Prof.Tülin Çora, PhD Ankylosing Spondylitis, also meaning curved spine, is a chronic inflammatuar disease, mainly involved large joints close to axial skeleton and spine, and thus leading to malformation and disability. In addition to joint involvement, some organ involvements such as eye, lung and heart can also be rarely seen. Since 1973, a definite relationship between HLA-B27 and AS has been known, and HLA-B27 prevalance in AS is nearly 90 %. As MHC Class I protein, the main function of HLA-B27 is presenting antigenic peptids to T lymphocytes (CTL). In this study, of 948 subjects consisting of the patients with leukemia, chronic renal failure and healty donors of these patients, 43 were of serological positive HLA-B27. Of 5 1 AS patients, HLA-B27 was positive in 46, and HLA-B27 was determined negatively in the rest 5. Though the frequency of HLA-B27 was 4,5 % in controls, that was 90,2 in AS patients. In our study, the HLA-B27 subtypes of the HLA- B27 positive 46 patients with AS and being no relatives, and the HLA-B27 positive control group consisting of 35 subjects without any SpA history were determined using PCR-SSP method (polymerase chain reaction-spesific sequence primers). First, DNAs B27 subtypes were isolated to investigate using PCR-SSP. These isolated DNAs were group as six in each group, and their subtypes were determined using PCR-SSP method. As a result of PCR-SSP, four different HLA-B27 subtypes were observed in 46 AS patients as B*2705 (65,2 %), B*2702 (26,1 %), B*2704 (6,5 %) and B*2707 (2,2 %). Whereas the most common subtype in the patient group was B*2705 (frequency, 65,2 %), the second most 48common subtype was B*2702 (26,1 %). In the control group of 35 individuals, five different HLA-B27 subtypes were observed as B*2705 (54,3 %), B*2702 (31,4 %), B*2703 (2,9 %) and B*2707 (2,9 %) and B*2702/ B*2705 (8,5 %). As in the patient group, the most common subtype was B*2705, and the second one was B*2702 in the control group. No statistical difference was found between the control and the patient groups with regard to HLA-B27 alleles. 49