Prepubertal ve postpubertal çocuklarda obezite prevelansı ve obezitenin davranışsal risk faktörleri
Obesity prevalence and behavioural risk factors in prepubertal and post pubertal children
  1. Tez No: 163759
  2. Yazar: MERYEM ANAMUR UĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİD BODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Ana Bilim Dalı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı Meryem Anamur UĞUZ Prepubertal ve Postpuberal Çocuklarda Oberit® Preveîaıısı ve Obegitenm Davranışsal Risk Faktörleri Bu çalışma, Konya il merkezindeki prepubertal ve postpuberal çocuklarda obezite prevelansım saptamak ve obezitenin davramşsal risk faktörlerini belirlemek amacıyla yapıldı. Konya il merkezindeki 42 ilköğretim okulu arasından rasgele ömekîem yöntemiyle belirlenen 2 ilköğretim okulundan toplam 496 çocuk araştırma kapsamına alındı. Veri toplama aracı olarak, çocukların demografik özelliklerini, sosyo-ekonomik durumlarım, beslenme alışkanlıklarım ve fiziksel aktiviteîerini içeren anket uygulandı. Çocuğun boy- ağırlık ölçümleri yapılıp, vücut kütle indeksi değerleri (VKİ) hesaplandı ve persantil eğrileri çıkarıldı. Çocukların vücut yağ yüzdelerinin hesaplanmasında, biyoelektrik impedans cihazı vücut yağ monitörü (TBF-410 model tanita) kullanıldı. VKİ değerleri 85.- 94. persantil arasında olanlar aşın ağırlıklı, 95. persantil ve üzerinde olanlar obez olarak kabul edildi. Postpubertal dönem çocuklarda aşın ağırlıklı olma oram (% 10.4) prepubertal dönem çocuklardaki (% 8.0) ile benzerdi. Vücut yağ yüzdesi de postpuberal dönem çocuklarda (20.4±9.8), prepubertal dönem çocuklardan (15.7±7.7) daha yüksek bulundu. Çocuklarda televizyon ve bilgisayar başında geçirilen sürenin fazla olması, ekonomik düzeyin yüksek olması ve şişman kardeşin bulunmasının obezitenin oluşmasıyla ilişkili olduğu saptandı. Aynca hamur işi ve hububat ağırlıklı beslenme, simit, poğaça, patates kızartması ve pizza gibi fast-food gıdaların fazla tüketilmesi; akşam yemeğinin erken yenilmesi, yatmadan önce yeme ahşkanlığmm olması, ara sıra çerez tüketme, gece uyanıp yeme ve günde bir ekmekten fazla tüketme gibi davranışlar risk faktörü olarak belirlendi. Sonuç olarak, adöiesan çocuklarda obezite prevelansı yüksek olup davranışsal faktörlerle ilişkili olduğundan, obezitemn oluşmasında etkili olan davranışsal risk faktörlerine yönelik çocuklar ve aileleri beslenme alışkanlıklan konusunda bilinçlendirilmeli, fiziksel aktivite arttınlmahdır. 68
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Selçuk University Institute of Health Sciences Department of Nursing Nursing of Child Health and Ilness Science Branch Obesity Prevalence And Behavioural Risk Factors in Prepubertal and Post Pubertal Children This study was carried out to determine obesity prevalence and behavioural risk factors of prepubertal and post pubertal children in the city center of Konya. A total number of 496 children from two elementary schools selected out of 42 schools by random sampling method were included in the survey. For data collection, a survey including the children's demographic characteristics and socio-economic conditions, physical activities, nutritional attitudes was carried out and percentile curves were obtained by measuring the heights and weights of the children and calculating the body mass index values. For the calculation of body fat percentage values, bioelectric impedance body fat monitors (TBF-410 Tanita type) were used. Children having BMI values within 85th and 94th percentiles are assumed to be overweighted, 95th percentile and over were assumed to be obese. Ratio of overweight children in the prepubertal period (8.0%) was similar the ratio of the children in the postpubertal period (10.4%). Body fat percentage is calculated as 15.7±7.7 in prepubertal period and 20.4±9.8 in postpubertal period (P=0.000). Spending long times for watching television and computer games, wealthiness level and having an obese brother /sister were related to obesity. Moreover, behaviours like a high- carbohydrate food regime, consuming fast-food, early dinners, eating at night before sleeping, consuming appetizers between meals, eating at nights waking from sleep are determined as risk factors. As a conclusion, since obesity is related with behavioural factors and obesity prevalence is high among adolescents, children having risk fectors related to obesity and their families may be informed about proper nutritional behaviours and to increase physical activity. 69