Sporcularda diz izokinetik kas kuvveti ve kemik yoğunluğu arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between knee isokinetic muscle strengt and bone density
- Tez No: 163762
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ MUHTAR TİFTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Sporcularda Diz İzokinetik Kas Kuvveti ve Kemik Yoğunluğu Arasındaki İlişkinin Belirlenmesi Bu araştırmada, sporcu ve sağlıklı kişilerde kas kuvveti ve kemik yoğunluğu değerlerinin ve aralarındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlandı.. Bu amaçla, genç sporcular ve genç sağlıklı kişiler ön hazırlıkla tespit edilerek, demografik bulguları, izokinetik kas kuvveti ölçümleri ve kemik yoğunluğu ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Determining The Relationship Between Knee isokinetic Muscle Strength And Bone Density In this study we aimed to determine the relationship between muscle strength and bone density in athletes and healty persons. In this context young athletes and young healty persons are detected via pre-tests and later the demographic findings,the measurements of isokinetik muscle strength and the bone density measurements are performed. while there were no differences interms of age between subjects and the controls,the controls were too lower then the subjects interms of heigth. When examined in terms of weight the control group showed similar measures only with athletism group. Statistically thgere were no significantdifferences between soccer, basketball and wrestling. The L1-L4 bone density measures of wrestling and the basketball groups were statistically higher than the other groups (PO.001). The bone density of the soccer group was fpund to be higher than athletism and the control group. During the isokinetic muscle strenght measurements, the right knee extension of the control group were too lower than the subject groupat all speeds (60-180-240°/s). This lowerness was not different for athletism group at 60°/s and athletism and wrestling at 1 8Q7sn-240°/s. Among the three measuring speed, at 60°/s but not at 1 80-240°/s, the soccer group has significantly higher rates than the other groups. When the table 4. 3, in which we evaluated the left knee muscle strenght, is examined, it is observed that during extension the control group were lower than the other groups at all three measurment speed and this lowerness were more important than other groups except athletism (PO.001). when we evaluated the right and left knee muscle strength there were significant similarities between groups.