Ampute olan ve olmayan futbolcuların izokinetik kas kuvveti ve kemik mineral yoğunluğunun incelenmesi
The investigation of the isokinetic muscle strength and bone mineral density of the amputee and non-amputee football players
  1. Tez No: 696059
  2. Yazar: İZZET İSLAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma ampute olan ve olmayan futbolcuların izokinetik diz fleksiyon/ekstansiyon kuvveti ile kemik mineral yoğunluğu (KMY) değerleri arasındaki ilişkinin incelenmesi ve ampute olan (AF) ve olmayan futbolcuların (AOF) ölçülen parametrelerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya aktif futbol oynayan AF (N:14) ile AOF (N:14) olmak üzere toplam 28 erkek futbolcu katılmıştır. Katılımcılara 60osn-1, 180osn-1 ve 240osn-1 açısal hızlarda izokinetik diz kuvveti ve kemik mineral yoğunluğu ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between isokinetic knee flexion/extension strength and bone mineral density (BMD) values in amputee soccer players and non-amputee soccer players and to compare the measured parameters of amputee soccer players (ASP) and non-amputee soccer players (NASP). A total of 28 soccer players, ASP (N:14) and NASP (N:14), who were actively playing soccer participated in the study. Isokinetic knee strength measurements at 60osec-1, 180osec-1 and 240osec-1 angular velocities and bone mineral density measurements were conducted on the participants.