4-12 yaş akut lenfoblastik lösemili çocukları ve aileleri hastalıkları hakkında bilgilendirmenin yaşam kalitesine etkisi
The effectivestheirs' the quality of life which given education in children and family with ALL in 4-12 years
  1. Tez No: 163772
  2. Yazar: AYŞE SONAY KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENAY ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
4-12 Yaş Akut Lenfobiastik Lösemi Tanık Çocukları ve Ailelerimi Hastalıkları Hakkında Bilgilendirmenin Yaşam Kalitesine Etkisi Araştırma ALL' li çocukların anne babalarına verilen kemoterapi hakkında bilgilendirmenin çocukların yaşam kalitesine etkisini araştırmak amacıyla yan deneysel çalışma olarak yapılmıştır. 01 Mart-30 Nisan 2005 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Pediatrik Hematoloji-Onkoloji polikliniğine kontrol amaçlı başvuran ve hala kemoterapi alan 47 çocuk ve anne babası araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Polikliniğe gelen çocuk ve ailelerine bilgilendirme öncesi yaşam kalitesi tespiti için yaşam kalitesi ölçeği uygulandı. Bir ay boyunca haftada bir gün poliklinik kontrolüne geldikleri zaman kemoîerapi hakkında bilgi verildi. Bir aylık süreç sonrasında aileye kemoterapi hakkında bilgilendirme kitapçığı verilerek bir ay sonraki randevularında ikinci ölçek uygulaması yapıldı. Veri toplama aracı olarak anne babaların tanıtıcı özelliklerini içeren veri formu ile çocuk ve ailelerine uygulanan Kindi R yaşam kalitesi ölçekleri kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama ve yüzdeler kullanılmıştır. Değişkenlere bağlı olarak bilgilendirme öncesi ve sonrası arası ilişki eşleştirilmiş t testi ile değerlendirildi. Bilgilendirme öncesi ve sonrası yaşam kalitesi puanı değişim yüzdelerinin karşılaştırılması amacıyla ikili değişkenler için paired-sample t testi, ileri analiz için lineer regresyon analizi, 3 ve daha fazla sayıda değişkenler için one-way anova testi, ileri analiz için Tukey testi yapılmıştır. Değerlendirmeler bilgisayar ortamında (SPSS 11.5) istatistik programında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effectives Theirs' The Qnaility of Life Which Given Chemotherapeutic Knowledge in Children and Family with ALL in 4-12 Years This study is planned as semi experimental study to research influence of chemotherapeutic knowledge on the life quality of children with ALL. For this research 47 children and their parens who applied to Pediatric Hemotology- Oncology out patient clinic of Meram Medical Faculty at Selçuk University between the dates March the first-April the 30th have been choosen. Life quality scale has been applied to the experimental children and their parents determine preknowledge life quality at children. Data have been analized with SPSS 11.5 statistic programme, data have been indicated with means and percentages. Discreapancy between groups has been evaluated with paired-sample t test for paired variables, lineer regression analysis for then analyzis, one way anova for multiple variables and Tukey test for then analysis have been used to compare percevtages life quality variable before and after information.