Yenidoğan ünitesinde çalışan hemşirelerin yenidoğanın beslenmesindeki rolü
The role of the nurses who are working in neonatal unit in newborn feeding
- Tez No: 163771
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENAY ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
6.ÖZET S.Ü. SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HEMŞİRELİK ANA BİLİM DALI Tüiay TENGİR Yenidoğan Ünitesinde Çalışan Hemşirelerin Yenidoğanın Beslenmesindeki Rolü Bu çalışma, Konya il merkezindeki resmi hastanelerin yenidoğan ünitelerinde çalışan hemşirelerin yenidoğan beslenmesindeki fonksiyonunu; teorik bilgi ve uygulamalarını ve bunlara etki edebilecek faktörleri incelenmek amacıyla yapıldı. Konya il merkezindeki 4 resmi hastanenin yenidoğan ünitesinde çalışan toplam 50 yenidoğan hemşiresi araştırma kapsamına alındı. Veri toplama aracı olarak, yenidoğan hemşirelerinin sosyo-demografîk özelliklerini ve yenidoğan beslenmesine ilişkin teorik bilgi durumlarını içeren anket formu ve yenidoğan beslenmesine ilişkin klinik uygulamalarını içeren gözlem formu uygulandı. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, bağımlı gruplar arasında ki-kare(mc nemar) testi, bağımlı gruplar arasında t testi, bağımsız gruplar arasında t testi, wilcoxon testi, tek yönlü varyans analizi ve Tukey HSD testi kullanıldı. Soru gruplarına göre bilgi puanlan arasında eğitim öncesi ve sonrası en çok bilinen soru grubu emzirme bilgisi en az bilinen soru grubu ise yapay beslenme bilgisi idi.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARRY The Role of The Nurses Who are Working in Neonatal Unat in Newborn Feeding This study is carried out for determination of the function of nurse's who are working in neonatal services in formal hospitals in the city center of Konya. A total 50 nurses from 4 formal hospitals were included in the survey. For data collection, a survey including the nurses' s socio-demographical characteristics and the guestionare which includes the knowledge about newborn feeding and observation form which includes clinical practices about newborn feeding. In examination of data number, percentage, Paired Ki-Square (Mc Nemar) Test, Paired T Test, independent Test,Wilcoxon test, One Way Anova and Tukey HSD test were used. Breastfeeding knowledge was obtained to be frequently answering guestion group and formula feeding knowdelge was obtained to be rarely answering guestion group. When crossing pre and post education knowledges, post education knowledges score averages (72.4±10.4) were higher than pre education konwledges score averages (58.0±9.3) (P0.05). In the post educational period the differences between nurses' s kowledge score averages in order to be have got children and working hospital was was obtained to be significiant (PO.05).