Patolojik beden üzerine görsel yorumlar
Visual interpretation on pathological body
- Tez No: 163798
- Danışmanlar: DOÇ. CEBRAİL ÖTGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
?Patolojik Beden Üzerine Görsel Yorumlar? adlı tezin amacı hastalığın beden üzerindeki etkisine dikkat çekerek hasta beden ve sanat ilişkisini kurmaktı. Bu amaç doğrultusunda hastalık bilimsel ve felsefi tanımlamalarla açıklanarak sanat tarihiyle paralel olarak irdelenmiştir. Hastalığın sanat tarihiyle ilişkili olarak tarihsel sürecine, bu konu kapsamında eser üreten sanatçılara ve sanat eserlerine yer verilmiştir. Yapılan araştırmalar çerçevesinde hastalık meselesi uygulama çalışmalarında kavramsal olarak sorgulanmıştır.Araştırma; araştırma, gözlem ve uygulama yöntemlerini içermektedir. Konu ile ilgili kaynaklardan araştırma yapılarak veri elde edilmiştir. Araştırmada, hasta bireyler üzerine araştırmacının kendi bedeninde ve yakın çevresinde; gelişimsel yetersizliği olan bireyler üzerine ise TSK Sağlık Vakfı Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi'nde gözlem ve inceleme yapılmıştır. Elde edilen verilerden ve yapılan gözlemlerden faydalanılarak uygulama çalışmalarının içeriği oluşturulmuştur. Uygulama çalışmalarında akrilik, lavi, fotoğraf ve kâğıt heykel teknikleri kullanılmıştır.Araştırmaya göre; patolojinin sanatın içinde var olduğu sonucuna varılmış ve patolojideki gelişmelerin sanat tarihinde bedenin incelenmesi açısından önemli bir konuma sahip olduğu gözlenmiştir. Uygulama çalışmalarının oluşturulmasıyla da konunun pekişmesi sağlanarak sanat ve patolojik beden ilişkisi sanatsal bir yorumla ortaya koyulmuştur.Anahtar Sözcükler1)Patoloji ve Sanat2)Hastalık ve Sanat3)Hastalık4)Bozulma5)Çirkinlik
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is establishing relationship between patient body and art by drawing attention to the impact of the disease on body. By considering this aim, disease are examined in parallel with history of art and explained with the help of scientific and philosophical definitions. Historical duration of disease in relation to art history, artworks and artists producing works within the scope of this topic are given. Disease matter is examined conceptually on application studies within the framework researches.This study involves researches, observations and method of applications. Data are obtained by making investigations on sources on the subject. Observations and investigations are made on researcher?s own body and near surroundings for patients and Turkish Armed Forces Health Foundation Special Education School and Rehabilitation Center for individuals who have developmental disabilities. Content of application studies are established by making use of obtained data and observations. Acrylic, lavi, photography and paper sculpture techniques are used in applications.According to research, it is concluded that pathology exists in art and developments in pathology have significant role in history of art within the framework of examining the body. Relationship between art and pathological body stated with an artistic interpretation by method of applications.Key Words1)Pathology and Art2)Disease and Art3)Disease4)Degeneracy5)Ugliness