Posmortem interval açısından göz içi sıvısında biyokimyasal incelemelerin önemi
  1. Tez No: 163869
  2. Yazar: MUHARREM TEYİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YASEMİN BALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
6.0ZET Postmortem biyokimya çalışmaları son yıllarda oldukça önem kazanmıştır. Kan, serebrospinal sıvı, vitröz sıvı, perikardial sıvı ve diğer vücut sıvılarının biyokimyasal incelemelerinin ölüm zamanının ve ölüm nedeninin belirlenmesine yardımcı olduğu belirtilmektedir. Göz içi sıvısı; göz içinde çok iyi korunmuş olması, kontaminasyon ve postmortem kimyasal değişimlerin oldukça yavaş gelişmesi ve kolaylıkla elde edilebilmesi nedeniyle özellikle postmortem interval tahmininde sık kullamlmaktadır. Bu çalışmada; 2002 - 2005 yıllan arasında otopsi yapılmak üzere Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı'na ve Eskişehir Adli Tıp Şube Müdürlüğü'ne gönderilen ve kesin ölüm zamanlan bilinen 87 olguda postmortem göz içi sıvı örneği toplandı. Örneklerde Sodyum, Potasyum, Klor, Glukoz, Trigliserit, Total Kolesterol, LDH (Laktat Dehidrojenaz), Total Protein, Albumin, Amilaz, Total Bilurubin, Ürik asit, düzeyleri incelendi.
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY Postmortem biochemistry studies have been of great importance in recent years. Blood, cerebrospinal fluid, vitreous humour, pericardial fluid and other body fluids are reported to help determination of time and reason of death. Vitreous humour is frequantly used especially for the determination of postmortem interval because of the fact that it is well-protected inside the eye, that contamination and postmortem chemical changes develop slowly and that it is easily available. In this study, postmortem vitreous humour samples were collacted whose exact times of death were known and which were sent to Osmangazi Universty, Faculty of Medicine, Department of Judicial Medicine and to Judicial Medicine Department in Eskişehir. In the samples;Sodium, potassium, chlor, glicose, trigliceride, total collesterol, LDH (lactate dehydrogenase), total protein, albumin, amylase, total bilurubin, uric acid levels were examined.