Şizofreni hastalarında limbik aktivasyon ile bölgesel beyin kan akımlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 163877
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
7. ÖZET Beyin görüntüleme yöntemleri şizofreni tanılı hastaların beyinlerindeki yapısal ve işlevsel değişiklikleri tanımlamada giderek önem kazanmakta ve elde edilen bulgular hastalığın patofizyolojisi, alttipleri, bulguların belirtiler ve belirti kümeleriyle ilişkilendirilmesi ve tedavisi ile ilgili önemli bilgiler sağlamaktadır. Beyin görüntüleme çalışmalarında en çok limbik sistem ve prefrontal korteks ile ilgili bulgular saptanmıştır. Bu çalışmanın amacı limbik sistem aktivasyonu yapan prokain uygulaması ile SPECT görüntüleme yöntemi kullanarak, şizofreni hastalan ve sağlıklı kontrol bireylerinin bölgesel beyin kan akımı (bBKA) değerlerini karşılaştırarak, limbik sistem ve ilişkili bölgelerin işlevlerini değerlendirmektir. Çalışmaya 18-65 yaşlarında, sağ elini kullanan, mental retardasyon ve geçirilmiş kafa travması öyküsü bulunmayan, başka bir psikiyatrik, nörolojik ve tıbbi hastalığı, nikotin dışında madde kullanım bozukluğu olmayan, çalışmadan önceki 3 hafta içinde antipsikotik ilaç, son 4 hafta içerisinde depo antipsikotik almamış ve son 6 ayda EKT uygulanmamış olan DSM-IV kriterlerine göre şizofreni tanısı konan 22 hasta ile halen başka bir psikotrop ilaç almayan, psikiyatrik, nörolojik ve tıbbi hastalığı olmayan, sağ elini kullanan 19 gönüllü sağlıklı birey alındı. Hastalar PANSS, BPRS, HDDÖ, HADÖ, CŞDÖ, İDÖ, KGİ ve KSE, kontrol grubu ise BPRS, HDDÖ ve HADÖ kullanılarak değerlendirildi. bBKA değerleri Tc99m -HMPAO ile SPECT görüntüleme yöntemi ile belirlendi. Şizofreni hastalarının plasebo uygulaması ile elde edilen bilateral superior frontal, medial frontal, inferior frontal, parahipokampus, talamus ve insula bölgelerinin bBKA değerleri, sağlıklı kontrol grubuna göre düşüktü. Prokain uygulaması ile elde edilen bBKA değerlerinin, plasebo uygulaması ile elde edilen bBKA değerlerine göre değişim oranlan karşılaştırıldığında ise şizofreni hastalarının bilateral anterior singulat korteks ve sol talamus bBKA değişim oranlan, sağlıklı kontrol grubuna göre düşüktü. Frontal korteks ve temporolimbik bölgelerle hem anatomik hem de işlevsel bağlantılara sahip anterior singulat korteks ve limbik sistemle yaygın bağlantılara sahip olan sol talamusta prokain aktivasyonuna yetersiz yanıt bulunmuştur.Bu bulgular birçok bilişsel ve emosyonel işlevde rol alan anterior singulat ve duyusal filtre işlevi yapan talamusun şizofreni patofizyoloj isinde rolü olduğunu desteklemektedir. 80
Özet (Çeviri)
SUMMARY Neuroimaging methods has been getting more important to define the structural and functional changes in patients, who were diagnosed with schizophrenia, and all findings provide more information regarding this illness pathophysiology, sub-types, associated with symptoms and symptoms clusters and treatment. In neuroimaging studies, findings related to limbic system structures and prefrontal cortex were stated. The main aim of this study is to evaluate the limbic system functions using SPECT and administration of procaine which causes to limbic system activation and comparing regional cerebral blood flows (rCBF) of healthy people and schizophrenia patients. 22 schizophrenia patients according to DSM-IV criteria who are 1 8-65 years old, right handed, without mental retardation and head trauma in the past, neurological and physical illness, a history of substance abuse excluded nicotine, have not had antipsychotic drugs 3 weeks before beginning of the study, have not used depot antipsychotic in last 4 weeks or ECT over the previous six months and 19 healthy volunteer who are right handed as well, and not using psychotropic drugs at all, have not psychiatric, neurological and any physical illnesses. Schizophrenia patients were evaluated with using PANSS, BPRS, HDRS, HARS, CDSS, SATCI, CGRS ve BSI, control groups The bilateral superior frontal, bilateral medial frontal, inferior frontal, parahippocampus, thalamus ve insula rCBF for schizophrenia patients are lower than healthy control patients in rCBF obtained by plasebo administration. Percentage change in rCBF obtained by procaine are lower than the bilateral anterior cingulate ve left talamus percentage change in rCBF are lower than healthy control patients. Insufficient response to procaine activation in left thalamus which has a connection with limbic system and anterior cingulate that has anatomic and also functional intearction with frontal cortex ve temporolimbic region was founded. This findings has supported that anterior cingulate which is important for cognitive and emotional functions and thalamus which has funtioning as sensorial filter has a crucial affect on schizophrenia pathophysiology. 81