Ötimik dönemdeki bipolar T bozukluk tanısı almış hastalarda bilişsel işlev kaybı ve silik nörolojik belirtilerin psikososyal işlevsellik üzerine etkisi
Cognitive impairments, neurological soft signs and psychosocial functioning in euthymic patients with bipolar I disorder
- Tez No: 427069
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA TOSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bipolar bozuklukta klinik iyilik dönemleri olarak tanımlanan ötimi döneminde hastalığa ait kalıntı belirtiler ve bilişsel işlev bozukluklarının devam ettiği saptanmıştır. Hastaların ötimi döneminde de toplumsal çevre ile uyum, mesleki başarılar elde etme, gündelik işlerini tek başına yapabilme gibi psikososyal işlevselliğin çeşitli alanlarında zorluklar yaşadığı tespit edilmiş ve bu zorlukların kalıntı belirtiler ve bilişsel işlev bozuklukları ile ilişkisi araştırılmaya başlanmıştır. Daha çok şizofreni çalışmalarının ilgi odağında olan silik nörolojik belirtilerin de psikososyal işlevsellik ile ilişkisi bipolar bozukluk tanılı hastalarda araştırılmıştır. Bizim çalışmamızın amacı ötimi dönemindeki bipolar I bozukluk tanılı hastalarda bilişsel işlev kaybı, silik nörolojik belirti varlığı ve psikososyal işlevsellik düzeylerini değerlendirmek ve bu hastalarda işlevsellik düzeylerini etkileyen faktörleri araştırmaktır. Araştırmamız bipolar I bozukluk tanısı alan ötimi dönemindeki hastalar (n= 60) ve sağlıklı kişiler (n= 41) üzerinde yürütüldü. İncelemede bilişsel işlevleri değerlendirmek için nöropsikolojik test bataryası, silik nörolojik belirtileri değerlendirmek için Nörolojik Değerlendirme Ölçeği, Kısa İşlevsellik Değerlendirme Ölçeği, Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği (HAM-D) ve Young Mani Derecelendirme Ölçeği kullanıldı. Araştırmamızın sonucunda, bipolar I bozukluk tanısı alan ötimi dönemindeki hasta grubunda sözel bellek bozuklukları, silik nörolojik belirtiler ve işlevsellikte bozulma kontrol grubuna göre daha fazla bulundu. Silik nörolojik belirtiler ve bilişsel işlev bozuklukları arasındaki anlamlı ilişki şizofreni etyopatogenezinde rol alan ve bipolar bozuklukta da var olduğu düşünülen fronto-limbik ve fronto-subkortikal yolaklarda etkilenme olduğu görüşünü destekler nitelikteydi. Ayrıca sözel bellek bozuklukları, silik nörolojik belirtiler toplam puanı ve HAM-D puanları ile işlevsellik düzeyleri arasında anlamlı ilişki saptandı. İleri analizlerde işlevselliği öngören en önemli faktörlerin depresif belirtiler (tüm hastalarda HAM-D puanı < 8 altında olmasına rağmen) ve sözel öğrenme puanı olduğu saptandı. Hastalık dönemleri sonrasında eski işlevsellik düzeylerine geri dönemeyen bu hastalarda tedavi planlanırken klinik iyileşme yanında psikososyal işlevsellik düzeylerinin de iyileştirilmesi hedeflenmeli; işlevsellik düzeyinde bozulma ile en çok ilişkili olan kalıntı depresif belirtiler ve bilişsel işlev bozuklukları uygun farmakolojik ve psikoterapötik yöntemler kullanılarak düzeltilmeye çalışılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Cognitive impairments and residual symptoms are observed even in euthymic periods, defined as the“wellness states”of bipolar disorder. Patients in euthymic states are observed having difficulties in psychosocial functioning like social adaptation, occupational performance, performing daily activities, and the relation between these functional difficulties and cognitive impairments and residual symptoms is started to be researched. Besides, neurological soft signs (NSS) that are mainly investigated in schizophrenia researchs, are tend to be investigated in bipolar disorder as NSS seems to be related to impairment of psychosocial functioning. The aim of this research is, evaluating the presence of cognitive impairment, NSS and level of psychosocial functioning in euthymic bipolar patients and defining the factors that effect the level of functioning in these patients. This research was performed in euthymic bipolar I patients(n=60) and healthy controls (n=41). Neuropsychologic test battery to assess the cognitive performance, neurological evaluation scale to assess the NSS, Functioning Assessment Short Test, Hamilton Depression Evaluating Scale (HAM-D) and Young Mania Rating Scale were used in this research. Verbal memory impairments, NSS and functional impairment were found to be more than healthy controls in euthymic patients with bipolar I disorder. The meaningful relationship between NSS and cognitive impairment points that, as defined in ethiopathogenesis in schizophrenia, impaired fronto-limbic and fronto-subcortical pathways are involved in bipolar disorder. Also, there was a meaningful relationship between verbal memory impairments, NSS total score and HAM-D scores and psychosocial functioning. In the regression analysis, depressive symptoms (despite the HAM-D scores are under 8 in all patients) and verbal learning measures were identified as significant potential predictors of functioning. In these patients who are not able to return to the level of functioning which they have before the disease even in the euthymic state, aiming functional recovery is so important in the treatment plan. Residual depressive symptoms and cognitive impairments are the most related factors with functioning and should be treated by pharmalogical and psychological interventions.