AC manyetik alanların deneysel olarak oluşturulan diyabetli sıçanların diyafram kaslarının mekanik özellikleri üzerine etkilerinin araştırılması
The effects of alternating magnetic field on the biomechanic parameters of streptozotocin-induced diabetic rat diaphragma muscles
- Tez No: 163898
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET AC Manyetik Alanların Deneysel Olarak Oluşturulan Diyabetli Sıçanların Diyafram kaslarının Mekanik Özellikleri Üzerine Etkilerinin Araştırılması Diabetes mellitus, rölatif insulin sekresyonu yetersizliği nedeniyle karbonhidrat, protein ve lipit metabolizmasındaki bozukluklarıyla karakterizedir. Diyabet prevelansı toplumda yüksek olan bir hastalıktır. Son yıllarda modülasyonlu manyetik alan uygulamalarının özellikle tedavi amaçlı çeşitli hastalıklar üzerinde etkilerinin araştırıldığı bilinmektedir. Diyabetin iskelet kasının kontraktil ve elektriksel özelliklerini değiştirdiği de bilinmektedir. Diyafram kası ise solunum fonksiyonu için eksen konumunda olan önemli bir iskelet kasıdır. Manyetik alanın diyabetik diyafram kası üzerine etkileri ise bilinmemektedir. Bundan dolayı, bu çalışmada STZ ile oluşturulan deneysel diyabetli sıçanların diyafram kası striplerinin biyomekanik ve biyoelektriksel parametrelerinde, biyokimyasal değerler ve morfolojik yapılarında kronik modülasyonlu manyetik alanın (MMA) oluşturacağı etkiler incelendi. Biyomekanik ve histolojik çalışmalar için Wistar türü albino erkek sıçanlar kullanıldı (N=100). Sıçanların yarısı juguler venden 0,1 M soğuk sitrat tampon solüsyonu (pH =4,5) içinde çözülmüş streptozotosin (STZ) 45 mg/kg verilerek oluşturuldu. Diğer yarısı ise aynı hacimde 0,1 M soğuk sitrat tampon enjeksiyonu yapıldı. Diyabetli grubun yarısı 5.0 mT şiddetinde, 50 Hz frekanslı manyetik alan oluşturulan selenoid içinde her gün 165 dakika (30 dk çalışan 15 dk susan pulslarla) bırakıldı. Sağlıklı (sitrat tampon en j ekte edilmiş) grubun yarısı da aynı şekilde her gün aynı saatlerde 165 dk MMA a bırakıldı. Bir aylık süre sonrasında intrakardiak kan alınarak kan biyokimya değerleri, dekapite edildikten sonra diyafram kası striplerinden biyomekanik ölçümler ve diyafram kası elektron mikroskobu (EM) incelemeleri için histolojik özellikleri çalışıldı. Biyomekanik ölçümler, uygulanan yorgunluk modeli öncesinde ve sonrasında kas kuvveti (Ps), kasılma süresi (CT), yarı gevşeme süresi (1/2RT), kasılma hızı (+dP/dt) ve gevşeme hızı (-dP/dt), kuvvet frekans ilişkisi belirlendi. Kasılma kuvveti ve kasılma hızı diyabet, manyetik alan ve diyabetli manyetik alan gruplarında anlamlı olarak azalmıştır (p0.05). Elektofizyolojik değerlendirme için Wistar türü albino erkek sıçanlar kullanıldı (N=27). Sıçanların yarısı kuyruk veninden 0,1 M soğuk sitrat tampon solüsyonu (pH =4,5) içinde çözülmüş streptozotosin (STZ) 45 mg/kg verilerek oluşturulmuştur. Diğer yarısı ise aynı hacimde 0,1 M soğuk sitrat tampon enjeksiyonu yapılmıştır. Daha sonra yukarda anlatılan koşullarda kontrol manyetik alan (KMA) (N=7) ve diyabet manyetik alan (DMA) (N=7) MMA na bir ay süreyle bırakıldı. Bu süre sonunda sıçanlar dekapite edilerek frenik sinir- diyafram kas preparatı birlikte disekte edildi. Mikroelektrot kayıt tekniği ile hücre içi kayıtlar elde edildi. Dinlenim zar potansiyeli, kas aksiyon potansiyeli kayıtlandı. Kas aksiyon potansiyeli eğrisinden, genlik (mV), alan (mV.ms), depolarizasyon süresi (ms), Vt. repolarisazyon süresi (ms), depolarizasyon hızı (mV/ms) ve repolarizasyon hızı (mV/ms) bilgileri analiz edildi. Kas zar potansiyeli kontrol grubu ile diğer gruplar karşılaştırıldığında anlamlı olarak azalmıştır (p0.05). Depolarizasyon süresi diyabet grubunda anlamlı bir artış olmadığı gibi diğer gruplarda herhangi bir değişiklik belirlenemedi. Aksiyon potansiyeli eğrisi altında kalan alanı diyabet ve kontrol manyetik alan gruplarında anlamlı olarak azaldı (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effects Of Alternating Magnetic Field On The Biomechanic Parameters Of Streptozotocin-Jnduced Diabetic Rat Diaphragma Muscles Diabetes mellitus is characterise with the disorders in carbohydrate protein and lipid metabolisms owing to the insufficient insulin secretion. Diabet is a disease with a high prevelance in society. In recent years, it has been known that the effects of magnetic field applications with modulation on various diseases have been examined. It is also known that diabet changes the contractile and electrical features of the skeletal muscle. On the other hand, the effects of the magnetic field on the diabetic diaphragm muscle aren't exactly known. For this reason, the effects which the magnetic field with chronic modulation (MMA) would provide on the morphological structures, biochemical parameters and on biomechanic and bioelectrical parameters of diaphragm muscle strips of the experimental diabetic rats which are induced through streptozotocin were examined. For the biomechanical and histological studies, Wistar type albino rats were used (N=100). Half of the rats were injected 45 mg/kg streptozotocin (STZ) solved in 0,1 M cold sitrat buffer solution (pH=4,5) in the juguler veins. The other half were injected 0,1 M cold sitrat buffer of the same volume mentioned. Half of the diabetic group was left in selenoid within a magnetic field of 50 Hz frequency and 5.0 m T strenght for 165 min.long everyday. They were exposed to two through non-stop pulses of 30 min, following 15 minute durations. Half of the healty group,-injected sitrat buffer-,was exposed to the MMF at the same time every day. Biomedical measurements of diaphragm muscle stripes after their being decapited, and histological features of the diaphragm muscle fort he electron microscopic studies (EM) were studied. Biemechanical measurements were recorded. Before and after applied fatigue model, muscle force (Ps), contraction time (CT), half of relaxion time (1/2RT), contaction rate (+dP/dt) and relaxation rate (-dP/dt), the force and frequency relation were determined. Contaction force and rate have significantly decreased in the groups of diabetes, magnetic field and diabetic field (p0.05). Depolarization time hasn't increased significantly in diabetic group whereas it hasn't shown any change in other groups. The field left under the action potential curve has decreased in diabetic and control magnetic field groups significantly (p>0.05).