Akut lenfoblastik lösemili hastalarda beyin omurilik sıvısında IGF-1, IGFBP-3, LDH ve ß2M düzeylerinin merkezi sinir sistemi tutulumu ile korelasyonu
Central nervous system involvement correlation of cerebrospinal fluid IGF-1, IGFBP-3, LDH and ß2M levels in patients with acute lymphoblastic leukemia
- Tez No: 163899
- Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT CELAL APAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
II ÖZET AKUT LENFOBLASTİK LÖSEMİLİ HASTALARDA BEYİN OMURİLİK SIVISINDA IGF-1, IGFBP-3, LDH VE B2M DÜZEYLERİNİN MERKEZÎ SİNİR SİSTEMİ TUTULUMU İLE KORELASYONU Çalışmamızda Akut Lenfoblastik Lösemi olgularında Merkezi Sinir Sistemi infiltrasy onunu göstermede sitolojik incelemeye yardımcı olarak kullanılabilecek güvenilir bir marker varlığını araştırdık. Çalışmaya dahil edilen 30 ALL olgusunun (24 Erkek, 6 Kadın) 15 'i (14 Erkek, 1 Kadın) klinik ve sitolojik olarak tanı konulmuş MSS infiltrasyonu olan, kalan 15'i ise (10 Erkek, 5 Kadm) MSS infiltrasyonu olmayan olgulardan müteşekkildi. MSS infiltrasyonu olan olguların tümü B hücreli ALL olguları iken, MSS infiltrasyonu olmayan olguların 11 'i B- ALL, kalan 4'ü ise T-ALL olgularıydı Her iki grubun yaş ortalamaları istatistiksel olarak birbirinden farklı değildi (sırasıyla 26.6 ve 21.53). Çalışmaya dahil edilen olguların rutin hematolojik ve biyokimyasal tetkikleri yapıldıktan sonra tüm olgulardan LP yaparak 10 ml'lik beyin omurilik sıvısı örneklerini aldık. Sitosantrifüjle hücresel kışımı ayırarak sitolojik incelemeye tabi tuttuk. Böylece MSS infiltrasyonu olup olmadığını sitolojik olarak belirledik. Hücresel yönden fakir BOS örneğinde IGF-1, IGFBP-3, 82M ve LDH düzeylerini ölçerek MSS infiltrasyonu olan ve olmayan ALL olgularını birbiriyle karşılaştırdık. Çalışmaya dahil edilen olgularda yaş, başlangıç lökosit sayısı ve serum LDH düzeyleri ile MSS infiltrasyonu arasında anlamlı bir ilişki tespit edilemezken, ilk tanı esnasındaki serum albumin düzeyleri, MSS infiltrasyonu olan grupta anlamlı olarak daha düşüktü. Serum albumin düzeyi ile MSS infiltrasyonu arasında anlamlı bir negatif korelasyon saptadık (r=- 0.441, p0.05).
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY CENTRAL NERVOUS SYSTEM INVOLVEMENT CORRELATION OF CEREBROSPINAL FLUID IGF-1, IGFBP-3, LDH AND B2M LEVELS IN PATIENTS WITH ACUTE LYMPHOBLASTIC LEUKEMIA In this study we investigated the presence of a reliable marker in addition to cytological examination for Central Nervous System (CNS) Involvement in patients with Acute Lymphoblastic Leukemia (ALL). Fifteen (14 male and 1 female) of 30 ALL patients (24 male and 6 female) accepted for the study, had clinically and cytologically diagnosed CNS involvement and the remaining 15 cases (10 male and 5 female) had no CNS involvement. All of the cases with CNS involvement were B-cell, while 1 1 of the cases without CNS involvement were B, and 4 were T-cell ALL. There was no statistical difference between the two groups with regard to age (26.6 and 21.53 respectively). After performing the detailed physical examination including ophthalmoscopy, and routine laboratory testing, we obtained 10 ml cerebrospinal fluid (CSF) samples by lumbar puncture. We cytologically examined the cellular portion separated by cytocentrifugation. Thus, we cytologically determined whether the presence of CNS involvement. We measured insulin-like growth factor- 1 (IGF-1), insulin-like growth factor binding protein-3 (IGFBP-3), beta-2 microglobuline (fi2M) and lactic dehydrogenase (LDH) levels in cell-free CSF samples and compared those with and without CNS involvement. Of the patients included in the study, no significant relationship was detected between CNS involvement and age, initial leukocyte count and serum LDH levels whereas initial mean serum albumin level was significantly lower in group of patient with CNS involvement. We found a significant negative correlation between serum albumin and CNS infiltration (r=- 0.441, p0.05).