Tavşanlarda künt göğüs yaralanması ile oluşturulan ani akciğer hasarında aprotinin tedavisinin etkinliğinin araştırılması
The effect of aprotinin treatment in the model of bilateral blunt chest trauma which was made in rabbits
  1. Tez No: 163905
  2. Yazar: HALİL KAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERTUĞRUL KAFALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
XI- ÖZET Tavşanlarda İki taraflı Kunt Göğüs Yaralanması Modelinde Aprolinin Tedavisinin Etkinliği Amaç: Deneysel İki taraflı Kiint Göğüs Yaralanması Modelinde aprotininin ani akciğer hasarında arteryel kan gazlan, biyokimyasal değerler, serbest oksijen köklerinin plazma düzeylerine olan etkilerini belirlemektir. Ani akciğer hasarının sebep olduğu organ görev bozuklukları akciğer, karaciğer doku hasarını önlemedeki rolünü belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada Yeni Zelanda tipi 21 dişi albino tavşan kullanıldı. Tavşanlar 7'şerli üç gruba ayrıldı. Tavşanlarda iki taraflı kunt göğüs yaralanması yöntemiyle ani akciğer hasarı oluşturuldu. Kontrol grubu, sham grubu ve aprotinin (20.000 Ü/kg/gün) grubu şeklinde gruplar oluşturulup ilaçları kontrol kanları alınıp kunt göğüs yaralanmasından sonra 3. saatte başlanarak 12 saat arayla toplardamar içine infüzyonla verildi. 0, 3, 24, 96. saatlerde kan gazları, plazma NO, MDA, TAOS, üre, kreatinin, SGOT, SGPT, LDH, KK, Troponin, KK-MB değerleri tayini için kan örnekleri alındı. 96.saatte histopatolojik inceleme için akciğer ve karaciğerden doku örnekleri alındı. Bulgular: Aprotinin tedavisinin iki taraflı kunt göğüs yaralanmasına bağlı ani akciğer yaralanmasında pH ve PO2 değerleri üzerine olumlu katkıları olmuştur.(p0.05) Karaciğerde nötrofil yığılması apopitoz, hidropik bozulma, nekroz, lenfosit yığılması, nükleopleomorfizm, kanlanma, eozinofili derecesi açısından sham grubu ile aprotinin ve kontrol grubu arasında istatiksel olarak anlamlı fark tespit edilmemiştir. Yaşam süresi karşılaştırıldığında gruplar arasında anlamlı fark tespit edilmedi. Sonuç olarak Deneysel iki taraflı kunt göğüs yaralanması modelinde aprotininin ani akciğer hasarında arteryel kan pH, PO2 düzeyleri üzerine olumlu katkıları olmuştur. Akciğerde amfızem, kanama, ödem, septum zararı, septumda kanama, septumda kanlanma artışı, lenfosit yığılması, bronşiyal makrofaj değerleri ile plazma Nİ, plazma MDA, plazma TAOS düzeyleriyle kan PCO2, D0O2 üzerine iyileştirici etkileri 56olmasına rağmen istatîstiki anlamlı etkisi olmam iştir» Aprotinin iki taraflı kunt göğüs yaralanmasına bağlı anî akciğer hasarında akciğerdeki doku hasarını önlemede kısmen etkili, olmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF APROTININ TREATMENT IN THE MODEL OF BILATERAL BLUNT CHEST TRAUMA WHICH WAS MADE IN RABBITS Purpose: To determine effect of aprotinin on plasma levels of arterial blood gases, biochemical parameters, free oxygen radicals and preventing effect lung, liver damage caused by acute lung damage. Materials and Methods: 21 New Zetland type albino female rabbits were used in the study. Rabbits are seperated into three groups containing seven rabbits in each. Acute lung damage was made by bilateral blind thorax trauma method in rabbits. Control, sham and aprotinin (20.000 U/kg/day) groups were performed. Drugs were given after control blood were taken* after blind thorax trauma in the third hour drugs were applied by IV infusion by 12 hours sections. At the 0., 3., 24., 96. hours plasma NO, MDA, TAOS, urea, creatinin, SGOT, SGPT, LDH, CPK, Troponin, CK- MB values and were measured. In 96. hour tissue samples were taken from Lung and liver for hystopathologjcal examination. Findings: Positive effect of aprotinin treatment on pH, PO2 were identified in acute lung damage occured by bilateral blind thorax trauma. Meaningfull positive effects over PCO2 and Sa02 was seen but this was not important statistically. Neither positive nor negative effects on biochemical parameters were identified. Howewer it's meaningless statistically but positive effects were seen in plasma levels of Nİ, MDA, TAOS clinically. On biochemical parameters of urea, creatinin, SGOT, SGPT, LDH, CPK, Troponin, CK-MB aprotinin had neither positive nor negative effects. Positive healing effects on lung hystopathologic parameters were seen howewer theese effects were meaningless statistically. Positive effects of aprotinin on emphysema, bleeding, edema, septum damage, septal bleeding, septal hyperemia, lenphocyte infiltration, bronchial macrophage were idendified. (p>0.05) Aprotinin had negative effect on septum thickening even compared with control group. (p>0.05) Aprotinin had neither positive nor negative effect on athelectazia, bronchial damage, macrophage, neutrophil spreading, septum thickening, neutrophil infiltration, bilateral neutrophil, bronchial neutrophil, mucus, apopitozis, eozinophylia (p>0,05) Statistically no diffenences between, sham, aprotinin and control groups were seen when compared for liver neutrophyl infiltration, apopitozis, hydropic degeneration, necros, lynphocyte infiltration, nucleopleomorfism,congestion, eozinophylia level. Conclusion Aprotinin had positive effect on pH, PO2 levels in the model of experimental bilateral blunt thorax trauma. Howawer aprotinin had well effects on amphysema, bleeding, edema, septum damage, septum bleeding, septum hyperemia, lynphocyte infilration, bronchial macrophage parameters and 58plasma levels of Nİ, MDA, TAOS and blood PCO2, SO2 there were meaning less statistically. Aprotinin had partial effect in preventing Lung damage caused by bilateral blunt thorax trauma. 59