Çalışma ortamında hemşirelerin sağlığını ve güvenliğini tehdit eden risk faktörlerinin incelenmesi
The investigation of risk factors threaten the health and safety of nurses at work
  1. Tez No: 163904
  2. Yazar: AYNUR İNCESESLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAZAN ALPARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Çalışma Ortamında Hemşirelerin Sağlığını ve Güvenliğini Tehdit Eden Risk Faktörlerinin İncelenmesi Hemşireler mesleklerini uygularken, işe bağlı ve çalışma çevresinden kaynaklanan travmalar, fiziksel, kimyasal, biyolojik ve psikolojik/sosyal zararlarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu zararlara bağlı olarak ortaya çıkan bazı sağlık yakınmaları, kuşkusuz iş verimini düşürmekte, kurumun ekonomik kaybına, kazaların artması ve hemşirelerin bakım verdiği kişilerin doğrudan risk altında kalmasına neden olmaktadır. Bu araştırma Çukurova Üniversitesi Balçak Hastanesinde çalışan hemşirelerin bakım uygulamaları sırasında değişik etkenlere bağlı olarak gelişebilecek mesleki risklerini belirlemek ve bu risklerden etkilenme derecesini en az düzeye indirebilmek için öneriler geliştirmek amacıyla planlanmıştır. Araştırmaya Çukurova Üniversitesi Balçak Hastanesinde çalışan 420 hemşire dahil edilmiştir. Veriler, hemşireleri tanımlayan, hemşirelerin sağlığını ve güvenliğini tehdit eden risk faktörlerini belirlemeye yönelik soruları içeren bir anket formuyla toplanmıştır. Hemşirelerin yaş ortalamasının 29.2, mesleki deneyim yılı ortalaması 10.0 olduğu, gece nöbetlerinin hemşirelerde en fazla %59.0 ile yorgunluğa neden olduğu, %87.5'inin alt ekstremitelerde ağrı yalanması olduğu,%25.0'ının omurga hastalıkları nedeniyle tanı aldığı,%52.5'inin gürültüye maruz kaldığı,radyasyona en fazla ameliyathanede çalışanların maruz kaldığı(p=0.000), %57.4'ünün fizik çevredeki olumsuzluklar nedeniyle travmalara maruz kaldığı, %95.8'inde iğne batmalarının meydana geldiği,hemşireleri mutsuz eden olayların en fazla aşırı stres olduğu(ort.l.81), %8.7'sine migren tanısı konduğu görülmüştür. Bu çalışmanın sonunda, hemşirelerin çalışma ortamında sağlığını ve güvenliğini tehdit eden fiziksel, psikososyal bir çok risk faktörüne maruz kaldığı görülmüştür. Sonuçlar değerlendirildikten sonra hemşirelerin sağlıkları üzerindeki olumsuz risk faktörleri azaltılarak daha etkili ve kapsamlı bir hemşirelik bakımı verebilmek için eğitimde kullanılacaktır. Anahtar Sözcükler : Hemşirelik, Sağlık, Güvenlik, Risk. XU1
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The investigation of risk factors threaten the health and safety of nurses at work. Nurses are exposed to trauma, physical, chemical, biologial and psychologial / social depend on work and because of work area. The health problems occur from these factors, decrease the performance, cause the economical loss of the association and increasing the accidents. Also these health problems cause that the people who take care from nurses are under risk. The investigation has planned to determine the risk that may occur and depends on various factors and to find recommendations to decrease the effects minumum level for the nurses work, Ç.U. Balcali Hospital. 420 Nurses work at Ç.U. Balcah Hospital were included. Data was collected with a questionnaire which describes the nurses and includes the questions to determine risk factors threaten the health and safety of nurses. The average age of the nurses were found 29.2. The average of Professional experimentation year were found 10.0. Because of night shifts, 59.0 % of the nurses felt fatigue, 87.5 % of nurses felt pain at their lower extremites, 25.0 % of nurses had the diagnosis of spinal column diseases and 52.7 % of the nurses were exposed to noise. The most exposion of radiation were at workers of operation room (p=0.000), 57.4 % of the nurses were exposed to trauma because of physical risk factors. 95.8 % of the nurses were exposed to needlesticks. The most unhappy thing for nurses were extreme stress (average 1.81). 8.7 % of the nurses had the diagnosis of migraine. The end of the this investigation, it was absorved that the nurses are exposed to physical and psychosocial risk factors effect the occupational health and safety at work. After results have been evaluated, they will be used for education to decrease the risk factors and care well. Key Wordrs:Nurse, Health, Safety, Risk. XIV