Hidrate sodyum kalsiyum aluminosilikat içeren yemle beslenenetlik piliçlerde enrofloksasinin farmako kinetiği
The pharmacokinetics of enrofloxacin in broiler chickens fed with feed containing hydrate sodium calcium aluminosilicate
  1. Tez No: 163974
  2. Yazar: SEYHAN ŞAHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEZAİ KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
38 ÖZET Hidrate Sodyum Kalsiyum Aluminosilikat İçeren Yemle Beslenen Etlik Piliçlerde Enrofloksasinin Farmakokinetiği Bu çalışma, yemlerinde %1,5 HSCAS 'lı ve HSCAS içermeyen yemle beslenen etlik piliçlerde, enrofloksasinin farmakokinetiğinde herhangi bir değişiklik olup olmayacağının belirlenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmada Ross 308 ırkı, 28 günlük, 35 adet, erkek civciv kullanıldı. Beş grup oluşturuldu (Grup I-V) ve her bir grupta 7 hayvan kullanıldı. Grup I, Grup II ve Grup IV'teki hayvanlar HSCAS içermeyen yemle, Grup HI ve Grup V'teki hayvanlar %1.5 HSCAS içeren yemle 3 gün beslendi. Enrofloksasin bütün gruplara 10 mg/kg dozda, Grup I'dekilere damar içi, Grup II ve Grup UTtekilere kursak içi yolla, Grup IV ve Grup V'teki hayvanlara içme suyuna katılarak uygulandı. İlacın plazmadaki yoğunluklarının belirlenmesi amacı ile ilaç uygulamasını takiben, Grup I'deki hayvanlardan 0,083., 0,25., 0,5., 1., 1,5., 2., 4., 6., 8., 12., 18., 24., 30. ve 36. saatlerde, Grup n-V'teki hayvanlardan 0,25., 0,5., 1., 1,5., 2., 4., 6., 8., 12., 18., 24., 30. ve 36. saatlerde, heparinli tüplere kan alındı. Plazma enrofloksasin yoğunluklarının tespitinde agar jel disk diffüzyon metodu kullanıldı. Enrofloksasinin damar içi verilmesini takiben belirlenen plazma yoğunluğu-zaman eğrisinden ilacın vücutta 2-bölmeli dışarıya açık modele göre dağıldığı anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
39 SUMMARY The Pharmacokinetics of Enrofloxacin in Broiler Chickens Fed with Feed Containing Hydrate Sodium Calcium Aluminosilicate. This research was aimed to determine whether the pharmacokinetics of enrofloxacin would show any changes in broiler chickens fed with feed including %1.5 HSCAS and normal feed (without HSCAS). For the study, Ross 308 strain, 28-day old, total 35 male chicks were used. Five main groups were designed (Group I-V) and 7 animals were used in each group. The animals in Group I, Group II and Group HI fed with normal feed (without HSCAS), in Group in and Group IV fed with feed including % 1.5 HSCAS for three days. 10 mg/kg enrofloxacin was given to Group I intravenous, to Group II and Group III intracrop, to Group IV and Group V in drinking water. Following the drug administration, the blood samples were taken into heparinased tubes at 0.083, 0.25, 0.5, 1., 1.5, 2, 4, 6, 8, 12, 18, 24, 30, and 36th hours from Group I and at 0.25, 0.5, 1, 1,5, 2, 4, 6, 8, 12, 18, 24, 30, and 36th hours from Groups II-V, in order to determine the plasma levels of the drug. The enrofloxacin concentration level in plasma was determined by agar-gel disc diffusion method. The plasma concentration-time curve, determined after the administration of enrofloxacin intravenous, showed that the drug distributed according to two-compartment open model.