Gestasyonel diabetes mellitus ve periodontal sağlık ilişkisi
Relationship between gestational diabetes mellitus and periodontal health
  1. Tez No: 163973
  2. Yazar: NİLSUN BAĞIŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAMİT BOSTANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
78 ÖZET Gestasyonel Diabetes Mellitus Ve Periodontal Sağlık İlişkisi Gestasyonel Diabetes Mellitus (GDM), gebelikte olan veya ilk defa gebelikte tespit edilen değişik derecelerde karbonhidrat intoleransıdır. Bu araştırmanın amacı; hamileliğin en önemli tıbbi komplikasyonlarından biri olan gestasyonel diabetes mellitusun periodontal sağlıkla ilişkisini araştırmaktır. Araştırma populasyonumuzu, yaşlan 18-30 arasında ve yaş ortalamaları 25,85±2,96 olan, 85 gestasyonel diabete sahip kadın ve sistemik olarak sağlıklı 80 kadın oluşturmuştur. Bireylerin tamamının ilk hamileliği olmasına ve çalışmadan en az 6 ay öncesine kadar herhangi bir periodontal tedavi görmemiş olmasına özen gösterilmiştir. Periodontal değerlendirme için; plak indeks (PI), gingival indeks (GI), cep derinliği (CD) sondlamada kanama indeksi (SKI/BOP), vertikal ve horizontal yönde gingival büyüme indeksleri kullanılmıştır. Metabolik değerlendirmede, 24-30. haftalarda uygulanan oral glukoz tolerans testi (OGTT) sonucunda elde edilen plazma glukoz seviyesi değerinden yararlanılmıştır. Ayrıca bireylerin medikal ve anamnez bilgileri hazırlanan formlara kaydedilmiştir. Çalışmamızın sonuçlarına göre; test ve kontrol grupları arasında karşılaştırma yapıldığında; vücut kütle indeksi, kilo, gingival indeks, sondlamada kanama indeksi parametrelerinin, sistemik olarak sağlıklı hamile kadınlara kıyasla, GDM'a sahip kadınlarda istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek olduğu bulunmuştur. Elde ettiğimiz sonuçlara göre; vücut kütle indeksi (BMT) değeri gestasyonel diabete sahip kadınlarda 28,67 ±4,15, sağlıklı kadınlarda 26,28 ±3,17; kilo ortalamaları gestasyonel diabete sahip kadınlarda 72,03 ±10,58 kg, sağlıklı kadınlarda 65,22 ±7,82 kg; gingival indeks ortalamaları gestasyonel diabete sahip kadınlarda 0,272, sağlıklı kadınlarda 0,197 ve sondlamada kanama indeksi ortalamaları gestasyonel diabete sahip kadınlarda 0,321, sağlıklı kadınlarda 0,233 'dır.
Özet (Çeviri)
79 SUMMARY Relationship Between Gestational Diabetes Mellitus And Periodontal Health Gestational diabetes mellitus (GDM) is carbohydrate intolerance of various degrees occurring or being observed during pregnancy for the first time. The aim of the present study is to investigate the relationship between periodontal health and gestational diabetes mellitus, which is one of the most important medical complications of pregnancy. One hundred and sixty five pregnant women, 80 healthy and 85 with gestational diabetes, between the ages of 18 and 30, with a mean age of 25.85±2.96 were included in the study. It was first pregnancy of all individuals and none of them received periodontal treatment 6 months prior to the study. Clinical evaluations were made by using plaque index (PI), gingival index (GI), probing pocket depth, bleeding on probing (BOP), vertical and horizontal gingival enlargement index. Oral glucose tolerance test (OGTT), performed between 24-30 weeks of pregnancy, was used for metabolic evaluation. The medical history of individuals were also recorded. The results of our study revealed that, compared to healthy pregnant women, the values of body mass index, weight, gingival index and bleeding on probing were significantly higher for women with GDM. Body mass index (BMI) values were 28.67±4.15 and 26.28±3.17; mean weight values were 72.03±10.58 kg and 65.22±7.82 kg; mean gingival index values were 0.272 and 0.197; and mean bleeding on probing values were 0.321 and 0.233 for pregnant women with diabetes mellitus and healthy respectively.