Türkiye Süper Ligi futbol maçlarında uygulanan hücum organizasyonlarının karşılaştırmalı analizi ve maç sonuçlarına etkisinin incelenmesi
The comparatively analyse of the attack organizations which are used in the matches of Turkish Super League and the examination of the effect to the scores
  1. Tez No: 164027
  2. Yazar: METİN ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN KASAP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
1. ÖZET TÜRKİYE SÜPER LİGİ FUTBOL MAÇLARINDA UYGULANAN HÜCUM ORGANİZASYONLARININ KARŞILAŞTIRMALI ANALİZİ VE MAÇ SONUÇLARINA ETKİSİNİN İNCELENMESİ Bu araştırmanın amacı, Türkiye Süper Ligi futbol maçlarında uygulanan başarılı hücum organizasyonlarının karşılaştırmalı analizi ve maç sonuçlarına etkisinin incelenmesidir. Türkiye Süper Ligi'nden 46 maç ve Şampiyonlar Ligi'nden 25 maç olmak üzere toplam 71 maç videokasete kaydedildi. Araştırmada el notasyon analiz tekniği kullanıldı. Başarılı hücum organizasyonlarının yapışım belirlemek için kullanılan analiz kriterlerinin geçerliliği Cronbach Alpha ile test edildi (a=0,81). Analiz kriterlerinin tanımlanmasına ve değerlendirilmesine ilişkin veriler, alanında uzman 5 kişilik bir ekip tararından (Teknik Direktör ve/veya Öğretim Üyesi) toplu ve yüz yüze görüşmeler sonucunda elde edildi. Gözlemler arası ve gözlemciler arası güvenirliği belirlemek amacıyla kappa (k) istatistiği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY THE COMPARATIVELY ANALYSE OF THE ATTACK ORGANIZATIONS WHICH ARE USED IN THE MATCHES OF TURKISH SUPER LEAGUE AND THE EXAMINATION OF THE EFFECT TO THE SCORES The objective of this paper is to study the premier analysis of successful offensive organizations in the Premier Turkish League and their effects on the match scores. 46 matches from Turkish League and 25 matches from the Champions League; totally 71 matches were recorded on videotape. In the research, hand notation analysis technique has been used. Validity of analysis criteria used for the determination of the successful offensive organizations was tested with the cronbach alpha test (a=0.81). Data concerning the definition and evaluation of the analysis criteria have been gathered by a five member's team who are experts in their areas (Technical coach and/or Lecturer) as a result of face to face and collective meetings. Kappa (K) statistic has been used in order to determine reliability among observations and observes.