Zihinsel engelli bireylerde basketbol antrenmanının fiziksel uygunluk üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination the effects of basketball training to the physical fitness of people with mental disabilities
- Tez No: 164026
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BİLSEN SİRMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
1. ÖZET ZİHİNSEL ENGELLİ BİREYLERDE BASKETBOL ANTRENMANININ FİZİKSEL UYGUNLUK ÜZERİNE ETKİLERİNİN BELİRLENMESİ Bu çalışmada zihinsel engelli bireylerde Basketbol antrenmanının fiziksel uygunluk üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Basketbol antrenman uygulamasıyla; bu bireylerin takım arkadaşlarıyla bir uyum içinde olmaları, fiziksel uygunluk ve hareket davranışlarında gelişme kaydedilmesi hedeflenmiştir. Metin Sabancı Spastik Çocuklar Merkezinde eğitim gören 18-25 yaşları arasında, çalışma için gerekli fonksiyonel becerileri engelleyecek fiziksel engeli olmayan, 15 'i deney grubuna ve 15 'i kontrol grubuna rastlantısal olarak ayrılmış toplam 30 Eğitilebilir zihinsel engelli birey haftada iki gün (Salı, Perşembe) ve 70 dakika olmak üzere üç aylık bir basketbol antrenmanına (Özel Olimpiyat Oyunları) katılmış deney grubunun, antrenman programı öncesi ve sonrası, kontrol grubunun ise ön test ve son testlerde Fiziksel uygunluk ve Antropometrik özellikleri ölçülmüştür. Basketbol antrenman için Özel Olimpiyat Oyunları Basketbol Yetenek Değerlendirme Testi (BSAT) ve engelliler için geliştirilmiş Brockport Test Bataryasına göre uygulanan fiziksel & fizyolojik (vücut ağırlığı, boy, vücut yağ yüzdesi, beden kitle indeksi (BKİ), 16 metre mekik koşusu, bacak kuvveti, el-pençe kuvveti, düz kol asılı kalma, bükülü kol asılı kalma, modifiye mekik, izometrik şmav, otur-eriş ve omuz esnekliği) ölçümler ve Anaerobik uygunluk (dikey sıçrama ve 20 metre sprint) ölçümleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY DETERMINATION THE EFFECTS OF BASKETBALL TRAINING TO THE PHYSICAL FITNESS OF PEOPLE WITH MENTAL DISABILITIES The aim of this study was to determinate the effects of basketball training on the physical fitness of people with mental disability. Basketball training programs aimed to achieve improvement on their physical and movement skills and to create the soul of team among mentally challenged people. Total 30 trainable individuals with mental disability attending to the school in Metin Sabancı Spastic Children Centre whom were between 18-25 years (15 experimental-15 control groups) were chosen randomly into this study. Individuals in the experimental group were applied basketball training (Special Olympics Games) as twice in a week for 70 minutes each, totally for three month, on their physical fitness and anthropometric characteristics. The control group also was assessed according to the same program as pretest and posttest. Special Olimpics Games Basketball Skills Assesment Test and Brockport Test Procedures for adapted children were used for both groups. To analyse the statistical datas, Wilcoxon paired two test was used to compare the results of the pre-test and post-test of groups.