Protez stomatitisinde kandida türlerindeki fosfolipaz enzimi aktivitesinin sitolojik değişiklikler, klinik görüntü ve sialometrik değerlerle olası ilişkisi
Relationship between phospholipase activity of candida species and cytological changes, clinical types, salivary flow rate and pH in patients with denture stomatitis
  1. Tez No: 164035
  2. Yazar: BİRSAY GÜMRÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMİH ÖZBAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, protez stomatitisinin etyolojisinde predispozisyon yaratabilecek konağa bağlı faktörlerin yanı sıra kandida türlerinin patojenik aktivitesinde rol oynayan faktörlerden fosfolipaz enzimi aktivitesinin olası rolünün ortaya konmasıdır. Alt-üst tam protez kullanan ve sistemik hastalığı olmayan“protez stomatitisi”tanısı konmuş 50, sağlıklı mukozaya sahip 25 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, eğitim durumu; protez yaşı, uyumu, hijyeni, kullanma ve temizleme alışkanlıkları; sigara kullanma alışkanlığı bilgileri kaydedilmiştir. Klinik muayeneden sonra mikolojik ve sitolojik örnekler alınmış, hastaların tükürük akış hızlan ve pH değerleri ölçülmüştür. Kandida kolonilerinin sayımı ve türlerinin tayinini takiben fosfolipaz aktiviteleri belirlenmiştir. Sitolojik örnekler kandida kolonizasyonu açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Relationship Between Phospholipase Activity of Candida Species and Cytological Changes, Clinical Types, Salivary Flow Rate and pH in Patients with Denture Stomatitis The aim of this study was to determine the possible role of phospholipase enzyme, which has an important role in pathogenity of Candida species, in the aetiology of denture stomatitis. Seventy-five complete denture wearers without systemic diseases - 50 with and 25 without signs of denture stomatitis - were included in the study. Demographic characteristics of subjects; age, fit and hygiene of dentures; overnight denture wearing; hygiene and smoking habits were recorded. After clinical examination, samples were obtained for mycological and cytological examinations, salivary flow rates and pH levels were determined. Following the determination of Candida colony counts and types, phospholipase activities of the isolates were established. Cytological samples were evaluated for presence of candidal colonization.