Akrilik rezin materyallerine farklı oranlarda çay ağacı yağı eklenmesinin candida albicans inhibisyonuna ve materyallerin yüzey pürüzlülüğüne etkisi
Effect of adding different amounts of tea tree oil to acrylic resin materials on candida albicans inhibition and surface roughness of materials
  1. Tez No: 676881
  2. Yazar: FURKAN KARAMUSTAFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AYDOĞAN AYAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Candida albicans (C. albicans)'ın, akrilik kaide materyallerine yapışması ve kolonizasyonu; protez stomatitinin gelişmesindeki en önemli faktördür. Bu çalışmanın amacı; akrilik kaide rezinlerine farklı oranlarda eklenen çay ağacı yağının protez stomatitisinde etkin olan C. albicans mantar türüne karşı inhibisyonunu ve akrilik kaide materyallerinin yüzey pürüzlülüğüne olan etkisini araştırmaktır. Mikrobiyolojik test örneklerini hazırlamak için 3 farklı akrilik rezin materyallerine (Meliodent, Diamond D, Meliodent rapid repair), farklı oranlarda (%0, %10, %20 ve %40) çay ağacı yağı karıştırıldı. Örnekler ultraviyole ile steril edildi ve 24 saat yapay tükürükte bekletildi ardından C. albicans içeren sabaroud broth besiyerine aktarıldı. İnkübasyonun 24. ve 48. saatlerinde spektrofotometre ile C. albicans'ın optik yoğunluğu ölçüldü. Test tüpündeki karışım, seri seyreltmenin ardından sabaruod dextrose agar bulunan petriye yayıldı ve 48 saat sonra koloni sayımı yapıldı. Yüzey pürüzlülüğü testi için 3 farklı akrilik rezin materyallerine farklı oranlarda (%0, %10, %20 ve %40) çay ağacı yağı karıştırıldı. Yüzey pürüzlülüğü miktarları profilometre test cihazı ile ölçüldü. İstatistiksel analiz için Windows için SPSS 17.0 kullanıldı. Verilerin normallik dağılıma uygunluğu Shapiro Wilk testi ile değerlendirildi. Spektrofotometre ölçümlerinin, koloni sayılarının ve yüzey pürüzlülüğünün değerlendirilmesi için iki yönlü ANOVA, Bonferroni düzeltmesi ve eşleştirilmiş örneklem t-testleri yapıldı. Tüm analizlerde p0,05). %40 oranında çay ağacı yağı içeren otopolimerize meliodent akrilik materyalinde C. albicans'ın en düşük yoğunluk ve koloni sayısı değerleri görüldü (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Adhesion and colonization of Candida albicans (C. albicans) to acrylic base materials; it is the most important factor in the development of prosthetic stomatitis. The aim of this study is; to investigate the inhibition of tea tree oil added to acrylic base resins in different proportions against C. albicans, which is effective in prosthetic stomatitis, and the effect of surface roughness on acrylic bases. To prepare microbiological test samples, tea tree oil was mixed in different proportions (0%, 10%, 20% and 40%) into 3 different acrylic resin materials (Meliodent, Diamond D, Meliodent rapid repair). Samples were sterilized with ultraviolet and kept in artificial saliva for 24 hours, then transferred to sabaroud broth medium containing C. albicans. At the 24th and 48th hours of the incubation, the optical density of C. albicans was measured with a spectrophotometer. The mixture in the test tube was spread over the petri dish with sabaruod dextrose agar after serial dilution and the colony count was made 48 hours later. For the surface roughness test, different proportions of tea tree oil (0%, 10%, 20% and 40%) were mixed into 3 different acrylic resin materials. Surface roughness amounts were measured with a profilometer test device. SPSS 17.0 for Windows was used for statistical analysis. The compliance of the data to the distribution of normality was evaluated using the Shapiro Wilk test. Two-way ANOVA, Bonferroni correction and paired sample t-tests were performed to evaluate spectrophotometer measurements, colony numbers and surface roughness. p 0,05). The lowest and colony numbers of C. albicans are seen in polymerized meliodent acrylic material containing 40% tea tree oil. (p> 0,05).