Metal desteksiz adeziv köprülerin mekanik direncinin in-vitro olarak incelenmesi
Fracture resistance of adhesive metal-free fixed partial dentures: An in-vitro study
- Tez No: 164037
- Danışmanlar: PROF.DR. DENİZ GEMALMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
1. ÖZET Bu çalışmanın amacı; iki farklı metal desteksiz restorasyon materyalinin (IPS Empress 2, Adoro-Vectris), tam kaplama ve inley destekli köprülerde kırılma dirençlerinin tespit edilmesidir. 50' şer alt premolar ve alt molar doğal diş 7 ve 18 mm.'lik iki farklı gövde uzunluğu oluşturmak üzere akrilik bloklara gömüldü. İki farklı metal desteksiz restorasyon tipinde her gövde uzunluğu ve preparasyon biçimi için 5 'er köprü restorasyonu hazırlandı. Ayrıca her gövde uzunluğu için kontrol grubu olarak tam kaplama metal-seramik restorasyonlar hazırlandı. Metal desteksiz restorasyonlar rezin siman ile metal-seramik restorasyonlar ise çinkofosfat siman ile yapıştırıldı. 5° C ve 55° C'de 5000 kez ısısal çevirim işlemini takiben örnekler dikey yükleme ile kırıldı. İstatistiksel analiz için Varyans Analizi ve Tukey's Multiple-Range Test' kullanıldı. Deney grupları için elde edilen ortalama kırılma değerleri (N) ve standart sapma oranlan aşağıdaki gibidir: 7 mm. gövde 18 mm. gövde Tam kaplama İnley destekli Tam kaplama İnley destekli IPS Empress 2 388.8(61.4) 480.6(106.4) 335.8(44.9) 404.0(80.4) Adoro-Vectris 1307.8(217.9) 1189.2(199.0) 1164.0(158.0) 1259.2(241.5) Metal-seramik 3457.2(277.3) * 921.0(176.6) * Materyal ve gövde uzunluğuna göre sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterirken tutucu tipinin sonuçlara anlamlı etkisinin olmadığı belirlendi (PO.05). En yüksek dayamklılık değeri her iki gövde uzunluğunda da metal-seramik köprülerde elde edildi. Adoro-Vectris fiberle güçlendirilmiş kompozit esaslı restoratif materyal yüksek esneme direncine bağlı olarak hem inley hem de tam kron tutuculu köprülerde metal- seramik sisteme yakın bir kırılma direnci gösterdi. IPS Empress 2 tam seramik sistemi ise camsı yapısı dolayısı ile daha yüksek kırılganlığa sahip olduğu için farklı tutucularda ve farklı gövde uzunluklarında en düşük kırılma direnci değerini verdi.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY FRACTURE RESISTANCE OF ADHESIVE METAL-FREE FIXED PARTIAL DENTURES : AN IN VITRO STUDY The aim of this study was to determine the fracture strenghts of two metal-free fixed partial denture (FPD) materials (IPS Empress 2, Adoro-Vectris) in inlay-retained and full veneer retainer designs. 50 mandibular premolar and 50 mandibular molar teeth were embedded into acrylic resin with two different span lengths (7 and 18 mm.). Five FPDs were constructed for each type of material on each span length and retainer design. Full veneer ceramo-metal FDPs on both span lengths were used as control groups. Metal-free FPDs were luted with a resin cement while ceramo-metal FDPs were cemented conventionally. FPDs were vertically loaded until fracture following the thermocycling process (5000 times) that was performed between 5 and 55° C. Statistical analyses was performed using the Variance Analyses and the Tukey's Multiple-Range Test. Mean fracture resistances (N) and standart deviations of FPDs are presented in the following table : 7 mm. span length 18 mm.