Reliability of measurements done on hand-tracings of cephalometric radiographs, compared to measurements done by two different computerized analysis software
Sefalometrik röntgenlerin el ile çizilerek elde edilen ölçümlerinin, iki farklı bilgisayar analiz programı ile elde edilen ölçümlere göre güvenilirliği
- Tez No: 164038
- Danışmanlar: PROF.DR. NEJAT ERVERDİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
2. ÖZET Sefalometrik Röntgenlerin El ile Çizilerek Elde Edilen Ölçümlerinin, iki Farklı Bilgisayar Analiz Programı ile Elde Edilen Ölçümlere Göre Güvenilirliği. Bu çalışmanın amacı manuel çizimler ile dijital ortama taşınan konvansiyonel sefalometrik radyografların kullanıldığı iki bilgisayar programının (Dolphin Imaging software 8.0 sürümü, Dolphin Imaging Systems, Chatsworth, CA; ve Onyx Ceph Software, 2.6.37.445 sürümü, Image Instruments GmbH, Chemnitz, Germany) on açısal ve iki doğrusal sefalometrik ölçüm açısından aralarındaki güvenilirliği kıyaslamaktır. Sefalometrik radyografiler taranmış ve diskete kaydedilmiştir. Tüm işlemler tek bir araştırmacı tarafından yapılmıştır. Manuel olarak 34 farklı sefalogram çizilmiş ve daha sonra taranan görüntüler Dolphin ve Onyx programlarına aktarılmış, çizilmiş ve analiz edilmiştir. Her iki program için de araştırılan nokta ve ölçümleri içeren özel bir analiz formu programlanmıştır. Metod hatasını kontrol etmek için beş radyografi rasgele seçilmiş ve hem manuel olarak hem de her iki program tarafından tekrar çizilmiştir. Elde edilen sonuçlar ilk ölçümler ile kıyaslanmış ve gözlemcinin arası metod hatası Dahlberg Formülü kullanılarak hesaplanmıştır. Başlangıç hipotezini test etmek için ANOVA testi uygulanmış, ayrıca her değişken için Chronbach's Alpha katsayısı hesaplanarak güvenilirlik sınanmıştır. Sonuç olarak üç farklı yöntemle elde edilen sonuçlar, anlamlı bir fark göstermemektedir, yani 12 ölçüm de güvenilir ve tekrarlanabilir niteliktedir. Üst ve alt dudak kalınlıklarının doğrusal ölçümlerinin güvenilirliği diğerlerine göre daha azdır. Ancak klinik kullanım açısından her üç yöntem de eşdeğerlidir. Bu programlar kullanılarak noktaların belirlenmesi tekrarlanabilir bir yöntemdir ve elle çizilen yöntemler ile kıyaslandığında hatasız ve güvenilirdir. Yazılım programlan ile çizim yapma ve analiz etme daha az zaman alır ve aynızamanda bilgileri kaydetme ve depolamada rutin el ile çizim metodlarına göre yeniden ulaşılabilmesi ve işlenebilmesi çok kolay olan daha iyi ve az yer kaplayan bir yöntemdir. Her iki bilgisayar programı da teşhiste bilgi kaybına neden olmaksızın rutin sefalometrik analizler için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
1. SUMMARY Reliability of Measurements Done on Hand-Tracings of Cephalometric Radiographs, Compared to Measurements Done by Two Different Computerized Analysis Software The purpose of this study was to compare the reliability of ten angular and two linear cephalometric measurements among manual tracings and two software programs (Dolphin Imaging software Version 8.0 from Dolphin Imaging Systems, Chatsworth, CA, and Onyx Ceph Software, version 2.6.37.445, Image Instruments GmbH, Chemnitz, Germany) using digitized conventional cephalometric radiographs. The cephalometric radiographs were scanned and saved on disk. One investigator made all the measurements. Thirty four different cephalograms were traced manually, and then the scanned images were loaded into Dolphin and Onyx software, traced and analyzed. A special analysis form was programmed to both programs including the investigated landmarks and measurements. To check the method error, five of the radiographs were selected randomly, and then retraced by hand and both software. The results were compared to the originals, and Intra-observer method error was calculated by using the Dahlberg formula. To test the null hypothesis, One-way Analysis of Variance (ANOVA) was performed, also reliability was assessed by calculating Chronbach's Alpha coefficients for all variables. As a result none of the measurements showed significant differences among the three different methods, meaning that all the twelve measurements were reliable and reproducible. Identification of landmarks using these programs is a reproducible procedure, and has accurate and reliable results when compared with hand tracing method. Tracing and analyzing with software programs is less time consuming, providingat the same time a good, less place consuming way to archive and save data, which can be retrieved and edited easily than in the routine hand tracing method. A small difference in reliability and reproducibility was observed between the angular measurements and the upper and lower lip linear thickness measurements, in which linear showed less values of reliability than the others. Both software programs (Dolphin Imaging software and Onyx Ceph Software) can be used to perform routine cephalometric analysis without loss of diagnostic information.