Nd: YAG ve Er, Cr: YSGG lazer uygulanmış dentin yüzeyine bazı bonding ajanlarının adaptasyonlarının ve bağlanma kuvvetlerinin incelenmesi
Evaluation of tensile bond strength and adaptation of dentin bonding agents on Nd: YAG and Er, Cr: YSGG laser etched dentin surface
  1. Tez No: 164042
  2. Yazar: BİLGE TARÇIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MAHİR GÜNDAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Nd:YAG ve Er,Cr:YSGG Lazer Uygulanmış Dentin Yüzeyine Bazı Bonding Ajanlarının Adaptasyonlarının ve Bağlanma Kuvvetlerinin İncelenmesi Çalışmanın amacı, iki farklı bonding ajanın Nd:YAG ve Er,Cr:YSGG lazer uygulanmış dentin yüzeyine bağlanma kuvvetlerinin ve adaptasyonlarının incelenmesi, gerçekleştirilen farklı yüzey uygulamalarının dentin yapısında meydana getirdiği değişimlerin değerlendirilmesidir. Çalışmada toplam 152 adet molar diş kullanılmıştır. Dişlerin oklüzal yüzlerindeki mine dokusu aşındırılarak dentin açığa çıkarılmış ve 40'ar dişten oluşan üç grup oluşturulmuştur. Dentin yüzeylerine Er.CnYSGG lazer, Nd:YAG lazer ve kontrol grubu olarak %37'lik ortofosforik asit uygulanmıştır. Bu üç grup ikişer alt gruba ayrılarak aseton ve etanol esaslı bonding ajanlar uygulanmış, üzerlerine kompozit yerleştirilmiştir. Üç gruptaki toplam 120 örnekte bağlanma kuvvetleri ölçülmüştür. Alt gruplardan seçilen 3'er dişin kopma yüzeyleri SEM'de incelenmiştir. 12 adet örnek yine aynı uygulamalardan geçirildikten sonra bonding ajanın adaptasyonunun değerlendirilmesi için SEM'de incelenmiştir. Geriye kalan 20 diş ile dört çalışma grubu oluşturularak bir gruba hiçbir işlem yapılmamış, diğer gruplara Er,Cr:YSGG lazer, Nd:YAG lazer ve %37'lik ortofosforik asit uygulanarak dentin yüzeyindeki mineralizasyon değişimlerinin tayini için EDS analizi yapılmış, morfolojik değişimler SEM'de incelenmiştir. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Tensîle Bond Strength and Adaptation of Dentin Bonding Agents on Nd:YAG and Er,Cr:YSGG Laser Etched Dentin Surface This study is aimed to determine the tensile bond strength and adaptation of two different bonding agents on Nd:YAG and Er,Cr:YSGG laser irradiated dentin surface and to evaluate structural changes caused by different surface treatments. 152 molar teeth were used. Öcclusal enamel was removed and dentinal surface was exposed. 120 teeth were assigned to three groups of 40 samples in which dentin was conditioned with Er,Cr:YSGG laser, Nd:YAG laser and 37% orthophosphoric acid as the control group. Each group was divided into two subgroups, acetone and ethanol containing bonding agents and composite resins were applied. Bond strengths of 120 samples were measured. The fractured surfaces of three teeth selected randomly from each subgroup were examined in SEM. The remaining 12 samples were examined in SEM to evaluate the adaptation and penetration of the bonding materials to dentin. The last 20 teeth were divided randomly into four groups, öne of vvhich was left untreated, and the other three with the same surface applications mentioned above. These samples were examined in SEM-EDS to evaluate the alterations in mineral content. The results were evaluated statistically.