Comparison of cervicel vertebral maturation and hand wrist skeletal maturation as growth indicators in orthodontic patients
Ortodonti hastalarında büyüme belirteçleri olarak servikal vertebra olgunlaşması ile el-bilek iskeleti olgunlaşmasının karşılaştırılması
- Tez No: 164043
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ARZU ARI DEMİRKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
1.2. TÜRKÇE ÖZET Bu çalışmanın amacı lateral sefalometrik filmler üzerinde iki farklı yöntemle servikal vertebralann gelişimine bakılarak iskeletsel gelişimin değerlendirilmesi ve elde edilen sonuçların aynı bireylerin el-bilek filmlerine bakılarak tespit edilen iskeletsel gelişim durumlarıyla karşılaştınlmasıdır. Sekiz ile on sekiz yaşlar arasında, beyaz ırka mensup 393 bireyin lateral sefalometrik ve el-bilek filmleri değerlendirilmiştir. El-bilek filmlerinde iskeletsel olgunluk Bjork (1972) ve Grave ve Brown'm (1976) sınıflamaları kullanılarak değerlendirilmiştir. Bireylerin ortalama iskeletsel yaşlan da Schopf (1978) tarafından tarif edildiği şekilde belirlenmiştir. Servikal vertebra gelişimi de lateral sefalometrik filmler üzerinde Baccetti, Franchi ve McNamara (2002) tarafından tarif edilen geliştirilmiş CVM metodu kullanılarak değerlendirilmiştir. Servikal vertebral kemik yaşım belirlemek için Mito, Sato ve Mitani'nin yöntemi de kullamlmıştır.
Özet (Çeviri)
1.1. Summary The purpose of this study was to predict skeletal maturation status based on the assessment of cervical vertebrae from lateral cephalometric radiographs according to two different methods, and to compare these findings with the skeletal maturity of the same individuals judged from the hand-wrist radiographs. Lateral cephalometric and left hand- wrist radiographs of 393 Caucasian children from 8 to 18 years old were evaluated. On the hand- wrist radiographs the classification of Bjork (1972) and Grave and Brown (1976) was used to assess skeletal maturity. Average values of the children's skeletal age as described by Schopf (1978) were also used. Cervical Vertebrae Maturation was also evaluated on lateral cephalometric radiographs using the improved CVM method described by Baccetti, Franchi, and McNamara (2002). Cervical vertebral bone age also was assessed, using the method described by Mito, Sato, and Mitani.