Doğumun I. ve II. evresinde gebeye uygulatılan pozisyonların doğum sürecine etkisi
The effects on brith process of positions suggested to pregnancies during the first and second stages
  1. Tez No: 164048
  2. Yazar: AYLA BERKİTEN ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN KÖMÜRCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Araştırmamız, doğumun I. ve EL evresinde gebeye uygulatılan pozisyonların doğum sürecine etkisini araştırmak amacıyla, non- randomize kontrollü deneysel araştırma özelliğinde planlandı. Çalışma Kocaeli ilinde bir devlet hastanesinde Haziran 2003 - 2005 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Evreni temsil edecek örneklem (Instat Primer Bioistatistic Version 4.0) programında hesaplanarak; 52 deney, 52 kontrol toplam 104 vaka ile çalışıldı. Örnekleme belirlenen seçici özelliklere göre çalışmayı kabul eden katılımcılar alındı. Veriler; "Görüşme ve İzlem Formu, Pozisyonları Gösteren Şekiller (yalnızca deney grubuna), Partograf, Görsel Kıyaslama Ölçeği, Doğum Sonu Anneye Yönelik Soru Anketi ile elde edildi. Verilerin değerlendirilmesinde; Ortalama, Standart Sapma, Student t testi, İki eş arasındaki farkın t testi, Mann Whitney U testi, Ki-Kare testi, ve Spearman's korelasyon teknikleri kullanıldı. Yapılan istatistiksel incelemede; katılımcıların bireysel ve obstetrik özellikleri, kan değerleri, doğum süreleri, doğum sonu görülen bazı komplikasyonlar, doğum sonu kaybedilen kan miktarı, doğum sonu bebeklere ait özellikler açısından grupların benzer olduğu, aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadığı belirlendi (p>0.05). Uygulatılan pozisyondan memnun olma, ağrı puanlan ile pozisyon memnuniyeti, doğumun I.
Özet (Çeviri)
Nonrandomised control trial, the research aims to study the effects of postures suggested to pregnancies during the first and second stage of birth on the birth process. The study was carried out in a public hospital in Kocaeli city between dates June 2003-2005. Sample volume to represent the universe was calculated using histat Primer Bioistatistic Version 4.0, and 104 cases, 52 in the experiment and 52 in the control group, were selected. The sample included women who accepted to participate and complied with the inclusion criteria. Data were collected by "Interview and Observing Form, Figures Showing Postures (only for the experiment group), Partograph, Visual Analogue Scale and Postnatal Questionnaire on the Mother, and were assessed by averages, standard deviation, student's t- test, paired t-test, Mann Whitney U test, Chi-square test, and Spearman's correlation technique. The statistical analyses demonstrated that the participators were similar in individual and obstetrical characteristics, blood values, labour duration, postnatal blood loss, and postnatal infant attributes, and that the differences were not statistically significant (p>0.05).