Radyodiagnostik cihazlarda voltaja bağlı oluşan arızalar: Voltaj ölçümleri, arızaların değerlendirilmesi ve çözüm önerileri
Obstruction in radiognastic machines which occur with voltage is: Measurement of voltage, evaluate obstruction, suggestion of analyse
  1. Tez No: 164080
  2. Yazar: FATMA PINAR ELPEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CANAN ERZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Ana Bilim Dalı arıza defterlerinden 2001-2004 yılları arasındaki radyodiagnostik cihaz arızaları araştırıldı. Arızaların tarihleri ve türleri saptandı. Cihaz arızaları elektronik ve mekanik olarak sınıflandırıldı. Daha sonra l.Ekim.2003-l.Mayıs.2004 tarihleri arasında radyoloji elektrik odasındandaki ana voltaj dağıtım panosundan avometreyle, çalışma günleri hergün aynı saatlerde günde beş kez olmak üzere ölçümler yapıldı. Ölçülen en düşük değer kaydedildi. Kaydedilen değerlerin grafikleri yapıldı; 7.Nisan-29.Nisan 2004 tarihleri arasında General Electric firması bünyesindeki şebeke voltajını ölçen ve kaydedebilen dranetz cihazı ile ölçüm yapıldı. Dranetz voltaj ölçümlerinin de grafikleri yapıldı. Ölçüm yapılan zamanlarda hava şartlan ve oluşan arızalar kaydedildi. Ölçüm döneminde oluşan arızalar da elektronik ve mekanik olmak üzere ikiye sınıflandırıldı. Bu arızalar da elektronik olan arızalar voltaj değişimi yada elektrik kesintisiyle aralarındaki ilişki araştırıldı. l.Ekim.2003-l.Mayıs.2004 tarihleri arasında manyetik rezonans cihaz arızalarının 19 u avometre ve drenetzle ile saptandı. Ani elektrik kesintisi ve şebeke voltaj değişiminin Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ana Bilim Dalı'nda l.Ekim.2003-l.Mayıs.2004 tarihleri arasında manyetik rezonans cihazında 15 iş günü kaybına neden olduğu hesaplandı ve tüm radyodiagnostik cihazlarda 40 arıza oluştuğu saptandı.
Özet (Çeviri)
2)SUMMARY OBSTRUCTION IN RADİOGNASTİC MACHINES WHiCH OCCUR WITH VOLTAGE IS; MEASUREMENT OF VOLTAGE, EVALUATE OBSTRUCTION, SUGGESTION OF ANALYSE At The Marmara University Radyology Departmant defects of the radiological equipment which occured during the years of 2001-2004 were investigated from the registrars and classified as mechanical or electronic. Between l.October.20Q3- 1.May.2004 the voltage of the main current to the radiology department was measured by an avometer, during the same time periods daiyly and the lowest value was registered and graphics were produced. Between 7-29.April.2004 the voltage of the main electric current was registered with dranetz machine and graphics were obtained. The defects of the radiologic equipment during measurement dates were classified as electronic and mechanical. The association between equipment failures and voltage alterations and electric cuts were analyzed. Between l.October.2003-1. May.2004, 19 of the defects in MRI were associated with sudden electric cuts and alterations in the voltage which caused 15 days of down-time. Overall 40 failures happened for all radipgnostic machines during the period of voltage measurement at the department. 2