Postmenopozal kadınlarda tiroid fonksiyonlarının kemik yoğunluğuna etkileri
The effects of thyroid functions in postmenopausal women on bone density
- Tez No: 164081
- Danışmanlar: PROF.DR. HEDİYE ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışma, postmenopozal kadınlarda tiroid fonksiyonlarındaki değişikliklerin ve diğer risk faktörlerinin kemik mineral yoğunluğunu etkileyeceğine dikkati çekmek ve koruyucu hemşirelik rolü üzerinde durmak amacıyla tanımlayıcı bir araştırma olarak planlanmıştır. Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Nükleer Tıp Merkezi'ne 29 Kasım 2004 ve 25 Şubat 2005 tarihleri arasında kemik mineral yoğunluğunu ölçtürmek için başvuran toplam 240 postmenopozal kadın çalışmaya alınmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından oluşturulan sosyodemografik özellikleri içeren Tanıtıcı Bilgi Formu, litaratür doğrultusunda araştırmacı tarafından hazırlanmış olan ve risk faktörlerini tamlamaya yardımcı Osteoporoz Risk Tanılama Formu ve laboratuar test sonuçlan (kemik mineral yoğunluğu ölçüm sonucu ve kan biyokimya sonuçlan) kullanılarak toplanmıştır. Veriler, bilgisayarda SPSS for Windows ÎO.O programı kullanılarak tanımlayıcı istatistiksel metodîann (Ortalama, Standart sapma, frekans ve yüzde dağılımlan) yanısıra Oneway Anova testi, Tukey HDS testi, Kruskal Wallis testi, Mann Whitney U test, Pearson ve Spearman's korelasyon analizi uygulanarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was planned descriptively in order to capture attention to the fact that changes in thyroid functions and other risk factors in postmenopausal women affect bone mineral density and to underline the role of protective nursing care. A total of 240 postmenopausal women, who visited Süleyman Demirel University Research and Practice Hospital Nuclear Medicine Center between dates November 29 2004 and February 25 2005, were included in the study scope. Data were collected by the Descriptive Information Form including socio-demographical characteristics that was developed by the researcher, Osteoporosis Risk Identification Form that was developed by the researcher in light of the litarature, and by using laboratory test results (bone mineral density measurement findings and blood biochemical findings). Data were evaluated on computers using SPSS for Windows 10.0 software by descriptive statistical methods (mean, standart deviation, frequency and percentage dispersion) as well as One-way Anova test, Tukey HDS test, Kruskal Wallis test, Mann Whitney U test, Pearson and Spearman's correlation analyses.