Postpartum dönemde anneye verilen aile planlaması danışmanlık eğitiminin etkin kontraseptif yöntem seçimi üzerine etkisi
The effect of the family planning consultancy education given to the mother during the postpartum period on the effective contraceptive method preference
- Tez No: 164082
- Danışmanlar: PROF.DR. NURAN KÖMÜRCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
1. ÖZET Bu araştırma, postpartum dönemde anneye verilen aile planlaması danışmanlık eğitiminin etkin kontraseptif yöntem seçimi üzerine etkisini saptamak amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 06.05.2004 - 06.09.2004 tarihleri arasında Sakarya Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi'nde normal (n= 150) ve sezaryen (n= 150) ile doğum yapan gönüllü toplam 300 anne oluşturmuştur. Doğumdan sonra annelerin tanıtıcı özelliklerini belirlemek amacı ile Form I ve aile planlaması konusundaki bilgi ve uygulamalarını saptamak amacıyla Form II uygulanmıştır. Annelere aile planlaması konusunda normal doğumdan 4-6 saat, sezaryenden 1 gün sonra eğitim verilmiştir. Eğitim programı 3-4 kişiden oluşan gruplara uygulanmıştır. Eğitimde aile planlamasının önemi, doğum sonu yöntemleri; oral kontraseptif, rahim içi araç, enjeksiyonlar, implant, tüpligasyon, vazektomi ve doğal aile planlaması yöntemlerinin zamanlaması anlatılmıştır.Eğitim programı 25- 30 dakika sürmüştür. Eğitim sonrasında annelere etkin aile planlaması yöntemlerini anlatan broşür verilmiştir. Eğitimden hemen sonra annelere Form II tekrar uygulanmıştır. Anneler eğitimden 6-8 hafta sonra kliniğe çağrılarak postpartum muayeneleri yapılmış, karar verdikleri ve seçtikleri yöntem Form III kullanılarak değerlendirilmiştir. Kliniğe gelemeyen annelere telefonla ulaşılarak, karar verdikleri ve seçtikleri yöntem öğrenilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi bilgisayarda yapılmıştır. Çalışmada; annelere verilen aile planlaması eğitiminin olumlu sağlık davranışlarına dönüştüğünü gösteren sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the research, the results showing that the education given to the mothers in the postpartum period was transformed into positive health behaviors were obtained. When the events of pregnancy occurring without having any menstruation after the birth was compared statistically, there found meaningful difference between the pre- education and post-education values (p