İsteğe bağlı kürtaj sonrası etkin bir aile planlaması yöntemi seçen kadınların yaşadıkları sorunlar ve yönteme ilişkin düşünceleri
The problems that women who preferred using a contraception method encounter after induced abortus and their thoughts about the method
  1. Tez No: 164108
  2. Yazar: ASİYE KOCATÜRK AYAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİMET SEVGİ GENÇALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
2. SUMMARY The Problems That Women Who Preferred Using A Contraception Method Encounter After Induced Abortus And Their Thoughts About The Method To determine the problems that women who preferred using a contraception method encounter after induced abortus and their thoughts about the method, this descriptive study is planned and carried out at Zeynep Kamil Women and Child Health Educational Hospital Family Planning Outpatient clinic in Istanbul. The study comprised of 77 women who chose an effective contraception method while they referred to Family Planning Outpatient clinic for menstrual regulation between 29th September and 8th December 2003. The investigation was performed in three steps: 1st Step: Inventory of Anxiety was performed by the investigator through a descriptive information form (Form 1) that fits the literature. End Step: One week after MR application, information form II (A), interview form II (B) are completed by the investigator. Illrd Step: After one month special question form (Form 111), an information form including thoughts after abortus (Form TV) and Continuous Anxiety Inventory were performed. The datas are represented with mean percentil ranges. The Pearson Chi-square test was evaluated between the groups by using T test and correlation tests. In our study, mean age was 32 years; 66.2% were graduated from primary school and 73% were housewives without a job. 62.2% wished to have two child but most of them had three children and 70.1% used coitus interruptus. The rate of using a modern contraception method three months before abortus was 22.1% while this rate decreased to 9.1% just before abortus. Economic issues were the leading cause of induced abortus. Complication rate after abortus was 10%. The most favourable modernKürtaj sonrası komplikasyon görülme oranı %10'dur. Kürtaj sonrası en çok tercih edilen modern yöntemin %60 oranında RİA ve %22.7 ile Kondom olduğu, çoğunluğun yönteme özgü tam ve doğru bilgiye sahip olduğu saptanmıştır. Kadınların %61.4'ü seçtikleri yönteme güvendiklerini, %89.5'inin yönteme devam ettiği, %10.5'inin seçtikleri yöntemi değiştirdikleri saptanmışta. Kürtaj öncesinde şiddetli düzeyde kaygı görülmüş, durumluk kaygı puanı ortalaması 72 iken, bir ay sonraki sürekli kaygı puanı ortalaması 67 olarak saptanmışta. Sonuç olarak; kürtaj kadında olumsuz duygular uyandırmıştır. Kadın sağlığının korunması ve kürtaja başvurmanın önlenmesi için etkin aile planlaması yöntemleri konusunda toplumun okul döneminde eğitilmesi ve bu yöntemlere ulaşmalarının kolaylaştırılması oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY The Problems That Women Who Preferred Using A Contraception Method Encounter After Induced Abortus And Their Thoughts About The Method To determine the problems that women who preferred using a contraception method encounter after induced abortus and their thoughts about the method, this descriptive study is planned and carried out at Zeynep Kamil Women and Child Health Educational Hospital Family Planning Outpatient clinic in Istanbul. The study comprised of 77 women who chose an effective contraception method while they referred to Family Planning Outpatient clinic for menstrual regulation between 29th September and 8th December 2003. The investigation was performed in three steps: 1st Step: Inventory of Anxiety was performed by the investigator through a descriptive information form (Form 1) that fits the literature. End Step: One week after MR application, information form II (A), interview form II (B) are completed by the investigator. Illrd Step: After one month special question form (Form 111), an information form including thoughts after abortus (Form TV) and Continuous Anxiety Inventory were performed. The datas are represented with mean percentil ranges. The Pearson Chi-square test was evaluated between the groups by using T test and correlation tests. In our study, mean age was 32 years; 66.2% were graduated from primary school and 73% were housewives without a job. 62.2% wished to have two child but most of them had three children and 70.1% used coitus interruptus. The rate of using a modern contraception method three months before abortus was 22.1% while this rate decreased to 9.1% just before abortus. Economic issues were the leading cause of induced abortus. Complication rate after abortus was 10%. The most favourable modernmethods after abortus were RIA (50%) and condom (22.7%), and most of the women had complete and correct information about the method they preferred. 61.4% stated that they believed in the method they used, 89.5% continued the method and 10.5% changed the method they preferred. Serious anxiety was observed before the abortus, the mean anxiety score at the moment was 72 while it was 67 after one month. As a conclusion; induced abortus resulted with negative emotional effects. For the maintanence of women health and prevention of induced abortions, providing public education about effective contraception methods and instant access to these methods has a great significance.