11-13 yaş yüzücülerin hazırlık periyodunda yapmış oldukları End-1 (dayanıklılık-1), End-2 (dayanıklılık-2) antrenmanlarının MAXVo2 değerleri ve aerobic dayanıklılıkları üzerine etkisi
The effects of Endurance-1 and Endurance-2 exercises, that the swimmers of 11-13 years old do at the preparation stage, on Vo2MAKS, values and aerobic endurances
  1. Tez No: 164139
  2. Yazar: BAKİ META
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİKRİ ERALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
1. ÖZET Yapmış olduğumuz araştırmada 11-13 yaş yüzücülerin Hazırlık Periyodunda Uygulamış oldukları End-1 ve End-2 antrenmanlarını altı hafta boyunca farklı düzeylerde uygulayarak, hangi tip antrenman yönteminin yüzücülerin aerobik dayanıklılıkları ve genel dayanıklılık özelliklerini geliştirmede daha etkili olduğu tespit etmeye çalışılmıştır. Araştırmamıza Terakki Vakfi Okullarının yüzme takımlarında antrenman yapan 11-13 yaş gruplarından 10 kız-10 erkek sporcu olmak üzere toplam 20 sporcu katılmıştır. Bu sporcular 5'er kız, 5'er erkek olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Yapılan antrenmanların etkilerini tespit etmek için araştırmamızın başında sporcularımızın mevcut durumunun gözlenmesi, ortasında sporcularda meydana gelen gelişimleri gözlemlemek için ve sonunda sporcularda gelinen son durumu gözlemleyebilmek için toplam üç ölçüm yapılmıştır. Yapılan bu ölçümlerde araştırılan parametreler ise boy, kilo, vücut yağ oranı, deri altı yağ kalınlığı ( Sübscapula, Triceps, Suprailiac, Kalf), genişlik ölçümleri ( Humerus ve femur ), çevre ölçümleri ( Kalf ve Biceps), 20 m. Mekik Koşu Testi ve 15 dk. Yüzme testi uygulanmıştır. Yapılan araştırma sonucunda End-1 ve End-2 gurubu arasında çıkan farklılıklar aşağıda belirtilmiş olan parametrelerde gözlemlenmektedir. Day-l(End-l) ve Day-2(End-2) antrenman grupları arasında yağ oranlarına göre anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY The Effects of Endurance- 1 and Endurance-2 Exercises, That The Swimmers of 11-13 Years Old Do At The Preparation Stage, On Vo2Maks. Values and Aerobic Endurances. In our reseach, we have applied End- 1 (Day- 1) and End-2(Day-2) Trainings, which had also been practiced at the preparatory stage by the 1 1-13 year old swimmers, for a period of six weeks at different levels and have tried to determine the type of training management most effective in improving the general and aerobic endurances of the swimmers. 20 swimmers at the age group of 11-13 ( 10 males and 10 females ) from Terakki Vakfı Schools have been observed in the research. These 20 swimmers have been divided in to two groups, each having 5 male and 5 female swimmers. In order to determine the effects of the trainings made, three measurements have been taken: fist one, at the beginning of the research, to see the current conditions of the swimmers; the second one, in the middle of the research, to observe the improvements of the swimmers and the third one, at the end, to observe the final condition that the swimmers had achieved. The parameters researched in these measuremets are; heght, weight, fat ratio, subcutaneous fat thickness ( subscapula, triceps, suprailiac, calf ), width measurements ( humerus and femur ), circumference measurements ( calf and biceps ) 20 m. shuttle run test and 15 minutes swimminig test. At the end of the researches made, the differences between End- 1 Day- 1) and End-2(Day-2) groups have been observed within the parameters mentioned below. No important difference has been found out between End-l(Day-l) and End2(Day-2) training groups with respect to fat ratios.