Sistemik lupus eritematozusda CD8+CD28-supresör T hücreleri
CD8+CD28-suppressive, T cells in systemic lupus erythematosus
  1. Tez No: 164156
  2. Yazar: AYSIN TULUNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EMEL DEMİRALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Sistemik Lupus Eritematosus (SLE), oto-antikor ve immün kompleks üretimiyle karakterize prototipik bir otoimmün hastalıktır. Immün sistem hücrelerinin etkileşimlerindeki bozulmalar self-toleransm kaybına ve oto-antikor üretimine neden olmaktadır. CD8+CD28- fenotipindeki T hücre populasyonlarmın antijen sunucu hücrelerle direkt kontağıyla ya da anti-inflamtuar sitokinler salgılayarak, yardımcı T hücrelerinin reaktivitelerini engelledikleri ve baskılayıcı mekanizmayı başlatarak B hücreleri tarafından oto-antikor üretiminin baskılayabilecekleri gösterilmiştir. Bu çalışmada 53 SLE hastasının periferik kan CD8+CD28- T hücre populasyonlan sağlıklı bireyler ile karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
CD8+CD28-, Suppressive, T Cells in Systemic Lupus Erythematosus Systemic lupus erythematosus (SLE) is a prototypic autoimmune disease characterized by the production of autoantibodies and immune complexes. Impaired interactions between immune cells including T cells, monocytes, dendritic cells and B cells lead to loss of self-tolerance and autoantibody production. Recently, it has been shown that a CD8+CD28- phenotype of T cell population inhibits the reactivity of T helper cells either by a contact dependent mechanism or with secreting anti inflammatory cytokines, initiating a suppressive loop which results in suppression of antibody production by B cells. In this study, we have explored the peripheral blood CD8+CD28- T cell population in 53 patients with SLE in comparison to healthy controls.