Behçet hastalığı etyopatogenezinde toll-benzeri reseptörlerin (TLR) rolü
Toll like receptors in etiopathogenesis of Behçet's disease
  1. Tez No: 164155
  2. Yazar: YEŞİM ELBİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
1. ÖZET BH etiyopatolojisi tam olarak bilinmeyen sistemik vaskülitir. Bununla birlikte immün sistemin önemli rolü olduğu düşünülen İnflamatuvar yapıdaki hastalıkta immünolojik bozukluklara bazı mikrobial ajanlarm neden olduğu iddia edilmektedir. TLR'ler son zamanlarda tanımlanan doğal immün sistemin evrimsel olarak taşman reseptörleridir. Bu reseptörler mikroorganizmalardaki korunmuş moleküler yapılan (PAMP) tanırlar ve patern tanıyan reseptörler olarak adlandırılırlar. Bu moleküller doğal ve kazanılmış immün yanıtın koordinasyonunda kritik rol oynarlar. Çalışmamızda BH'lanmn monosit ve granülositlerinde TLR 4,1,2 ve 6 ekspresyonlan önce uyarısız ardından ST, HSP ve LPS uyarısı sonrasında flow sitometri yöntemiyle incelenmiş, sağlıklı kontrol ve RA'lı hasta kontrol lerle karşılaştırılmıştır. Farklı bulunan TLR6' nın mRNA düzeyinde ekspresyonlan RT-PCR yöntemiyle kalitatif ve kantitatif olarak değerlendirilerek BH'lığı patogenezindeki rollerinin saptanması amaçlanmıştır. Uyaransız 42 BH, 15 RA hastası, 23 sağlıklı kontrol; uyanlmış 23 BH, 10 sağlıklı kontrol flow sitometrik ve 10 BH, 3 sağlıklı dönöre ait monosit ile granülosit RNA örneğide RT-PCR ve light eyler çalışmalarında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Toll Like Receptors in Etiopathogenesis of Behcet's Disease Behcet's disease (BD) is a systemic vasculitis with unknown etiology. However, it has been claimed that immunological dysregulation is caused by microbial agents. Toll like receptors (TLRs) are evolutionarily conserved, germline encoded receptors that recognize specific molecular patterns associated with microorganisms. These molecules play a crucial role in coordinating the innate and adaptive immune response. Here, we aimed to investigate TLRs expressions of monocytes (PBM) and granulocytes (PNL) in BD patients without and after stimulation with heat shock protein 60 (HSP-60), LPS and Streptococcus sanguis (ST) extract that were claimed to be involved in the pathogenesis ofBH. PBMCs and PNLs from 42 BD,15 RA patients and 23 healthy donors (HC) were analyzed for surface TLR expressions by FACS. mRNA expression of TLR6 was detected using qualitative and quantitative real-time polymerase chain reaction (RT-PCR) of granulocytes and monocytes of BD patients and healthy donors.