Primer mitral kapak prolapsusu ve romatizmal mitral kapak prolapsusunda QT uzunluğu ve dispersiyonu
  1. Tez No: 164162
  2. Yazar: BARIŞ GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE GÜLER EROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Primer mitral kapak prolapsusu (MKP) ilk defa Barlow tarafından 1960'lı yıllarda tanımlanmıştır. Primer MKP sık bir kapak hastalığıdır, iki boyutlu ekokardiyografi tanı kriterleri kullanılarak yapılan çalışmalarda prevalansı %2- 4 bulunmuştur. Akut romatizma! ateş, başlıca kalp, eklemler, beyin ve deriyi tutan sistemik bir hastalıktır. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde, hala önemli bir kardit nedenidir. Bunun yanı sıra, romatizmal kardit, MKP ve mitral yetersizliğinin yaygın nedenlerinden biridir. Yapılan çok sayıda çalışmaya rağmen akut romatizmal ateş için tanı koydurucu olan tek bir yakınma, bulgu ve laboratuvar testi hala yoktur. Akut romatizmal ateş öyküsü olmayan ve MKP'si saptanan hastalarda MKP'nin primer mi yoksa geçirilmiş akut romatizmal ateşe mi bağlı olduğunu ayırt etmek oldukça güçtür. Primer MKP ve romatizmal MKP'nin ayırt edilmesinde öykü ve mitral kapağın patolojisinden faydalanılabileceğini gösteren çeşitli çalışmalar vardır. Eski çalışmalarda primer MKP'li hastalarda QT uzunluğu ile ilgili çelişkili sonuçlar bildirilmiştir. QT dispersiyonu en uzun ve en kısa QT mesafesi arasındaki fark olarak tanımlanmaktadır. Ventriküler repolarizasyon farklılığının bir ölçüsü olduğu ileri sürülmüştür. Bazı çalışmalarda, primer MKP'li hastalarda QT uzaması olmaksızın, artmış QT dispersiyonu bildirilmiştir. Diyastolik fonksiyon sol ventrikül doluşu sırasında mitral kapaktan geçen kanın pulse- wave ekokardiyografi ile ölçülmesi esasına dayanır. Son yıllarda kalp hastalığı olan kişilerde, anormal diyastolik fonksiyonun yakınmaları ve prognozu değerlendirmede önemli rol oynadığını gösteren çalışmalar vardır. Ancak, MKP'de diyastolik fonksiyonları araştıran az sayıda çalışma bildirilmiştir. Çalışmamızda, primer MKP ve romatizmal MKP'nin ayırıcı tanısmdaki değerini araştırmak amacı ile primer MKP'li hastalar, romatizmal MKP'li hastalar ve sağlıklı çocuklarda QT uzunluğu, QT dispersiyonu ve sol ventrikülün diyastolik fonksiyonları değerlendirildi. Bu amaçla, 24 primer MKP hastası, 20 romatizmal MKP hastası ve 21 sağlıklı çocuğun elektrokardiyogramları ve ekokardiyografileri incelendi. MKP tanı kriteri olarak, sistol sırasında mitral yaprakçıkların sol atriyuma doğru 2mm'den fazla yukarı doğru yer değiştirmesi kabul edildi. Primer MKP'li hastalarda QT dispersiyonu (71.8 ±18.9) diğer iki gruba (romatizmal MKP, 31.7±13.5 p0,05). Primer MKP'li hastalarda göğüs ağrısı oranı anlamlı yüksek idi (p0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Primary mitral valve prolapse (MVP), was first described by Barlow in the 1960s. it has been described as a common disorder and prevalance of primary MVP is estimated %2-4, based on the current criteria for diagnosis with the two- dimensional echocardiography. Acute rheumatic fever is a multisystem disease that primarily affects the heart, joints, brain and cutaneous tissue. it is stili the most important cause of carditis in the developing countries such as Turkey. in addition, rheumatic carditis is öne of the common causes of MVP and mitral regurgitation. Despite the numerous studies, there is stili no single symptom, sign ör laboratory test that is pathognomonic ör diagnostic of acute rheumatic fever and there's no specific criteria were established to guide phyisician in the differential diagnosis of primary MVP and rheumatic MVP especially in patients without acute rheumatic fever history. There were studies suggested that parameters such as history, pathology of mitral valve could be helpful to differentiate primary MVP from rheumatic MVP. A number of earlier investigations assessed QT interval in primary MVP patients with conflicting results. QT dispersion was defined as difference between the longest and shortest QT interval. it has been proposed that QT dispersion represent a measure of the hetererogeneity of ventricular repolarization. Increased QT dispersion reported by some investigators in primary MVP patients without significant QT prolongation. Diastolic function is based on the measurement of transmitral flow velocity during left ventricular filling with pulsed- wave echocardiography. in recent years, there has been increasing recognition that abnormal ventricular diastolic function may play important role in determining symptoms and natural history in the patient with the heart disease. However, a few number of investigation studied diastolic function in the primary MVP. We studied heart rate corrected QT interval, QT dispersion and left ventricular diastolic function in primary MVP patients, rheumatic MVP patients and healthy children in order to investigate value of these parameters in the differential diagnosis of primary MVP and rheumatic MVP. We examined the electrocardiograms and echocardiograms of 24 primary MVP patients, 20 rheumatic MVP patients and 21 healthy children. MVP was defined as superior displacement of the mitral leaflets of more than 2 mm into the left atrium during systole.QT dispersion in patients with primary MVP group (71.8 ±18.9) was significantly greater than that of the other two groups (rheumatic MVP group 31.7±13.5 p0.05). The frequency of chest pain was statistically higher in primary MVP patients (p0.05).