Ateşli silahlara bağlı karaciğer yaralanmalarında mortaliteyi etkileyen faktörler
- Tez No: 164173
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İHSAN UZAR, Y.DOÇ.DR. SEMİH GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Ateşli silahlara bağlı abdominal travmalarda %15-30 oranında görülen karaciğer yaralanmalarında mortalite oranlarını etkileyen çok sayıda faktör tanımlanmıştır. Çalışmanın amacı askeri ve sivil ateşli silahlara bağlı karaciğer yaralanmalarında mortaliteyi etkileyen faktörleri değerlendirmektir. Çalışmada 1985-2004 yılları arasında ondört askeri hastanede görülen 593 karaciğer yaralanma olgusu retrospektif olarak incelendi. Yaralanmaya sebep olan etkenler piyade tüfeği mermisi (high velocity bullet: HVB , YHM: Yüksek hızlı mermi), tabanca mermisi( civilian injury : low velocity bullet=LVB , DHM: Düşük hızlı mermi) ve şarapnel olarak üç gruba ayrıldı. Karaciğer yaralanmaları AAST Karaciğer Yaralanma Skalası (1994 Revizyonu)' na göre sınıflandırıldı. Sonuç olarak yüksek hızlı mermi yaralanmaları, perihepatik vasküler, karaciğer sağ lob ve bilobar yaralanmalarda mortalite oranlarının anlamlı şekilde arttığı, yaralanma ile operasyon arasındaki sürenin iki saatten az olması ile erken ve etkili tedavinin mortaliteyi azaltmada önemli faktörler olduğu değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
There were lots of facts that affected mortality rates of liver injuries at gunshot abdominal traumas The aim of this study is to evaluate the facts that affect mortality rate of liver injuries caused by gunshot wounds. In our study 593 liver injury cases from 14 military hospitals between 1985- 2004 were inspected retrospectively. Firearms that cause injuries are divided into three groups.These are infantry pistol bullet ( HVB : High velocity bullet ) , pistol bullet ( LVB : Low velocity bullet ) and shrapnel. Liver injuries are classified according to AAST Liver Injury Scale 1994 revision. As a result we found that mortality rates were increased significantly in high velocity bullet injuries , perihepatic vasculer , right lobe liver and bilobar injuries .Also we evaluated that in cases that injury surgery time was less than two hours early and effective treatment was an important factor that decreased mortality.