Depresif ve cinsel işlev bozukluğu bulunan hastaların temel potololojilerinin tanımlanması ve karşılaştırılması
- Tez No: 164172
- Danışmanlar: PROF.DR. HAMDULLAH AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
VI. ÖZET Psikolojik kökenli cinsel işlev bozukluklarının yanı sıra, organik kökenli cinsel işlev bozukluklarının da psikolojik öğeler içerdiği bilinmektedir. Cinsel işlev bozukluklarının çeşitli psikiyatrik tanılarla birlikteliği sık görülen bir durumdur. Bu birliktelik ise en çok depresif bozukluk ile gözlenmektedir. Depresif bozukluk ve cinsel işlev bozukluğu etiyopatogenezinin örtüşen noktalarının belirlenmesi, bu doğrultuda oluşturulacak tedavi stratejilerinin; hasta memnuniyeti, tedavi uyumu ve relaps ve rekürrens gibi parametreleri etkileyeceği bilinmektedir. Bu çalışmada cinsel işlev bozukluğu, alt tanı grupları (ereksiyon, ejekülasyon ve cinsel istek bozukluğu) ile depresif bozukluk arasında cinselliğin ve bu alanda yaşanan fonksiyon kaybının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışma GATA Psikiyatri AD ve Üroloji AD polikliniğinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya cinsel işlev bozukluğu tanısı alan 80 olgu ve benzer sosyodemografik özellikte 80 depresif bozukluk tanılı iki grup alınmıştır. Diğer psikiyatrik bozukluğu olanları belirlemek ve çalışma dışı tutmak için DSM-IV Eksen-I Bozuklukları için Yapılandırılmış Psikiyatrik Görüşme Formu (SCID-I) uygulanmıştır. Olgular Cinsel İşlev Bozuklukları Muayene ve Görüşme Formları, Beck Depresyon Ölçeği ve sosyademografik verilerin toplandığı Bilgi Formu ile değerlendirilmiştir. Depresif olgularda cinsel yaşantının en çok istek ve orgazm dönemlerinin etkilendiği, cinsel istek bozukluğu ile depresif bozuklukda cinselliğin yaşanma şeklinin ve fonksiyon kaybının örtüşen noktalarının bulunduğu, bu nedenle cinsel istek bozukluğunun evalüasyonu sırasında rezidüel depresif semptomların irdelenmesi ve tedavi düzenlenmesi sırasında dikkate alınması önemlidir. 65
Özet (Çeviri)
VII. İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) It is well known that in psychological factors play an important role in sexual dysfunction due to psychological factors, as well as sexual dysfunction due to combined factors. Sexual dysfunction usually associated with various psychiatric disorders. The most common comorbid disorder in sexual dysfunction is depressive disorder. Determination of common characteristics in depressive disorder and sexual dysfunction may provide new strategies for a variety of parameters such as treatment, gladness of patients, treatment compliance, relapse, and recurrence. The aim of present study was to compare sexuality, and deficits or impairments in sexual function between depressive disorder and sexual dysfunction disorder, and its subgroups (erection, ejaculation, and sexual desire disorders). This study was realized in GATA Psychiatry Department, and in Urology Department. Eighty patients with sexual dysfunction and eighty patients with depressive disorder who have similar socio-demographic characteristics with sexual dysfunction patients were included in this study. To exclude the other psychiatric diagnoses in all patients, the Structured Interview for DSM-IV Axis I Disorders (SCID-I) were used. All subjects were assed using the Examination and Interview Form for Sexual Dysfunction, Depression Scale, and Socio- demographic Information Form. Especially, sexual desire and orgasm periods were affected in depressive patients. In addition, common characteristics of sexuality and deficits or impairments in sexual function were found in depressive disorder and sexual dysfunction. For that reason, residual depressive symptoms should be screened and kept in mind for treatment in the evaluation of sexual dysfunction disorders. 66