Horlamalı ve uyku apneli hastaların değerlendirilmesi
  1. Tez No: 164174
  2. Yazar: ÖMER KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA GEREK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu çalışmada, horlama şikayeti ile başvuran hastalanıl prospektif olarak anamnez ve fizik muayene bulguları değerlendirilerek klinik ve demografik özelliklerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Ekim 2003 ile Haziran 2005 tarihleri arasında Gülhane Askeri Tıp Akademisi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı polikliniğine habitüel horlama ve/veya uykuda solunum bozukluğu şikayetleri ile başvuran 264 hasta değerlendirmeye alınmıştır. Polisomnografi test sonuçlarına göre hastaların 133'ü basit horlama, 66'sı hafif derecede OUA, 40'ı orta derecede OUA ve 25 'i de ağır derecede OUA hastası olarak değerlendirilmiştir. Hastaların % 49.8'i horlamaya başladıkları dönemde kilo aldıklarım belirtmiştir. Horlama şikayetinin başlama yaşı ile AHİ arasında bir ilişki saptanmamıştır. Hastaların AHİ ile boyun çevresi ölçümleri ve vücut kitle indeksi değerleri arasında erkeklerde pozitif bir korelasyon saptanmıştır, ancak bu ilişki kadın hastalarda saptanmamıştır. OUA şiddeti arttıkça kalp hastalıkları, şeker hastalığı, KOAH ve hipertansiyon görülme oranının arttığı tespit edilmiştir. Hastalar tarafından tarif edilen uykuda solunum durması varlığı ve horlama şiddeti şikayetinin şiddeti ile hasta grupları ve AHİ arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Epworth skorlarının değerlendirilmesinde basit horlamalı hastalar ile orta ve ağır şiddette OUA olan hasta grupları arasında anlamlı farklılık saptanmıştır. VAS değerlendirme sonuçları ile AHİ arasındaki korelasyon araştırıldığında horlama şiddeti, sabah rahat uyanma güçlüğü, geceleri çarpıntı hissi, gece uyanmaları, sabah baş ağrısı, sabah yorgun uyanma, gündüz uykusu, konsantrasyon güçlüğü, sabahlan boğaz kuruluğu ve boğaz ağrısı şikayetleri ile AHİ arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Nazal patolojiler bakımından hasta grupları arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Tonsil boyutu, Fujita sınıflandırması, Malampatti sınıflandırması, velofarenks seviyesinde ve dil kökü seviyesinde Müller manevrası ile kapanma oranlan ile AHİ arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Basit horlama saptanan hastaların % 79,8 'i Fujita Tip I iken, ağır OUA saptanan 78hastaların % 60,9'u Fujita Tip II'dir. Fujita sınıflandırmasının hasta grupları arasında anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. AHİ üzerinde etkisi olduğu düşünülen anamnez ve fizik muayene bulgularına ait parametreler arasında regresyon analizi yapılmış ve AHI'ni tahmin etmek için aşağıdaki formül oluşturulmuştur: AFfl = (1,071 x BMI) + (9,490 x Apne varlığı) + (3,732 x Horlama şiddeti) + (3,648 x Malampatti sınıflaması) + (3,956 x Müller dil kökü) - 60,782. 79
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we aimed to describe the demographic components and clinical features of the patients with the complaint of snoring in combination of the medical history and physical examination results. Consecutive 264 patients with sleep related breathing disorder, who applied to Department of Otolaryngology Head and Neck Surgery of Gülhane Military Medical Academy between October 2003 and June 2005 were included to the study. Of 264 patients, 133 patients were simple snorers, 66 patients were mild OS A, 40 patients were moderate OS A and 25 patients were severe OS A according to the results of polisomnographic evaluation. Approximately 49,8 % of the patients noticed weight gain with the initiation of the snoring. There was no relationship between the beginning age of snoring and apnea and hypopnea index (AHI). There was a positive correlation between AHI and body mass index and neck circumference in men but this was not found in women. However, as the severity of OS A increased, the prevalence of cardiac disease, diabetes mellitus, hypertension and chronic obstructive pulmonary disease increased. The relationship between both the patients' groups and AHI and the severity level of snoring loudness and the cessation of the breathing with patients' complaint. There were significant relationship between AHI and the level of snoring loudness, difficulty in the arousals and headache in morning, concentration problems and dry and sore throat. There were no statistically significant relationships between nasal pathologies and patients' groups. However, the relationship between AHI and tonsil size, Fujita Classification, Modified Malampatti Classification and the collaps at the velopharynx level and at the tongue base level with Muller Maneuver were significant. While 79,8 % of the simple snorers was in type 1 Fujita group, 60,9 % of the severe OS A patients was in type 2 group. It is confirmed that Fujita Classification showed significant difference between the patients' groups. The findings enabled us to form a new formula to predict AHI 80as a result of the regression analysis of the parameters that thought to be significant effect on AHI, which is; AHI = (1,071 x BMT) + (9,490 x Presence of apnea ) + (3,732 x Level of snoring loudness) + (3,648 x Malampatti Classification) + (3,956 x Collaps at at the tongue base with Miiller Maneuver) - 60,782. 81