Gümişki (Maçka-Trabzon) yöresi madenlerinin incelenmesi
- Tez No: 1642
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİTHAT VICIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Trabzon ilinin güneyinde yer alan Gümüşki madeni yöresi jeolojik olarak Alt kretase yaşlı spilitleşmiş bazalt-andezit lav ve pioklastlari ile kristalize kireçtaşlarından; üst kretase cevherli dasit, mor dasit, iri kuvarslı dasit, senozoyik yaşlı bazalt-andezit lav ve pirokl-as tları ile dayklarmdan oluşmaktadır. Jura-alt kretase yaşlı spilitleşmiş bazalt-andezit lav ve pirok- lastları yer yer tabakalı yapıya sahiptir. Doğu Karadenizde bir çok araştırmacı tarafından“Alt 3azik Seri”olarak isimlendirilen bu birim meta volkanik karmaşık için kullanılmıştır. Üst kretase yaşlı dasit ve dasitik tüfler yer yer tabakalı yapıya sahip olup KB-GD ve KD-GB doğrul tulu çatlaklara bağlı olarak damar tipin de ekonomik cevherleşme içermektedir. Doğu Karadenizde“cevherli dasit”olarak adlandırılan birimin aynısıdır. Bu birim Jura-alt kretase yaşlı birimi uyumsuz olarak üstfemektedir. Bu birimin üzerine uyumlu olarak mor dasitler ve iri kuvarslı dasitler gelmektedir. Bu birimler cevherleşme içermemektedirler. Andezit-bazalt lav ve piroklastları, iri kuvarslı dasitler üzerine uyumlu olarak gelmektedir. Bu birim yer yer, tüf yer yer de aglomare şeklinde yüzeylerime vermektedir. Senozoyik yaşlı andezit ve bazaltlar dayk şeklinde KB-GD ve KD-GB doğrultusunda yüzeylenme vermektedir. Arazide ayrışmamış sağlam görü nüşlü ve sivri tepeler olarak izlenmiştir. Gümüşki yöresinde, damar tipinde önemsenmeyecek oranda Pb-Zn-Cu cevherleşmesi vardır. Bunlardan başka masif tipte de cevherleşmenin olduğu gözlenmiştir. Cevherin yerleştiği ana kayaç birimi?cevherli dasitlerdir. Cevher, dasitlerdeki KD-GB ve KB-GD doğrultulu çatlaklara yerleşmiştir. İnceleme alanında 13 cevher minerali saptanmıştır. Sahadaki cevherleşme birkaç fazda oluşmuştur. 1. Fazda: Pirit, kalkopirit, galen, tetraedrit,çinkoblend ve altın. 2. Fazda: Kalkopirit, gümüşlü tetraednit, tenantit, galen, kuvars 3. Fazda: Kuvars ve baritİnceleme alanında cevherleşmenin ^aynı kökenli mineralleri, yatak şekilleri, mineral dizinimi, yan kayacı, gangı ve ayrışmaları ile plü- tonizmaya bağlı hidrotermal (mezotennal) damar tip ve masif tipte bir oluşuma sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Gümüşki mine vegion located ot the south of Trabzon composed, geologically of fower cretoceous splitic basalt-andezite lava and its proclasts; crystalized limestomer ; Uppel cretaceous ovebearng dacite, purple dacite, coarse-quaus dacite; cenozoik basalt-andezite and its proclasts and dayks. Jurassic-lower Cretaceous spilitic basalt-andezite lava and its proclasts lave a layered structure in some places. This unite, which is mamed“lower. basic series”in the Eastern Black See region by man authors, has been used instead of the meta volkaniç complex. Dacite and dacitic tuffs of upper cretaceaus age have a layered structure, coufaining vei.ntype economic mineralization that is rela ted to the freatures in the discetion of NW-SE and NE-SW These are the sance unit as naned“are-bearing dacite”in the Black See region. This unit överle 'es discordantly the unit of laver cretaceaus in age. The unit is overlein concondantly by purple dacites and coarse- quars dacites. Which have not mineralization. Coarse-quars dacites are overlain concondantly by andezite-basalt lava and its proclasts. In some places this unit is exposed as tuffs, in other places asaglomerates. Andezites and basalts of Cenezoiç age are exposed as dayks tranding NW-SE and NE-SW. In the investigated area. They are observed as soundlooking peaked hills without alteration. In the Gümüşki area there is a mineralization of Pb-Zn-Cu without much consideration. It is observed that there has also been massif- type mineralization except them. The hopt rock is ore-bearing dacites. The are settled down the freefares in the direction of NE-SW and NW-SE in the dacites, in the investigation area 13 ore minerals were fixed. The mineralization in the region was taken place in some phases: In the first phase: Pyrite,chalcopyrite, galena, tetrahedrite, sphalerite and gold. In the second phase: Chalcopyrite, silver-tetrahedrice, tennantite, galena, quars. In the third phase: Quars and barite.It was revealed in the investigation area that the original minerals, mineral succession bed forms, wall, rocks, gang and alterations of mineralization have had a formation of hydrothermal vein-type and massuf-type raleated to the plutonizra.